fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolska kolej z nowym rekordem

Polska kolej z nowym rekordem

W lipcu tego roku polską koleją przewieziono 30,5 mln osób, czyli o 29,4 proc. więcej niż rok temu – podał Urząd Transportu Kolejowego.

Ponad 30 mln ludzi przewiezionych koleją to rekordowy wynik od czasu zbierania tego typu danych przez Urząd Transportu Kolejowego. Dla porównania – przed wybuchem pandemii, w lipcu 2019 r., polskimi pociągami podróżowało ok. 28 mln osób. UTK poinformował, że wzrosły również pozostałe dane eksploatacyjne w przewozach pasażerskich. Praca przewozowa wyniosła 2,6 mld pasażerokilometrów, czyli o 0,7 mld więcej niż rok temu, a praca eksploatacyjna wyniosła 16,3 mln pociągokilometrów, co dało o 0,5 mln lepszy wynik niż przed rokiem. Średni przejazd dla jednego pasażera wyniósł 85,5 km – to o 4,5 km więcej niż w lipcu 2021 r.

W sumie od początku roku do lipca pociągami podróżowało 188,6 mln ludzi (wzrost o 56 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok temu), przy pracy przewozowej rzędu 13,2 mld pasażerokilometrów (wzrost o 70 proc.) i pracy eksploatacyjnej 108,1 mln pociągokilometrów (wzrost o niemal 6 proc.).

Jeśli chodzi o przewozy towarowe, to w lipcu przetransportowano 20,9 mln ton ładunków, czyli o 1 proc. więcej niż rok wcześniej, a od początku 2022 r. koleją przewieziono ponad 146 mln ton ładunków – o 6,2 proc. więcej niż w 2021 r.
W porównaniu do lipca 2021 r. wzrosła też oczywiście praca przewozowa (o 13,8 proc.), a także praca eksploatacyjna (o 5,7 proc.). Średnia odległość przewozu 1 tony ładunku w lipcu 2022 r. wyniosła 256 km, czyli o 29 km więcej niż w lipcu 2021 r.

„Odnotowane w lipcu 2022 r. wielkości pracy przewozowej i średniej odległości to najwyższe wartości tych parametrów osiągnięte w tym miesiącu na przestrzeni ostatnich 10 lat. Natomiast w przypadku masy towarów i pracy eksploatacyjnej wyższy ich poziom odnotowano tylko w lipcu 2018 r.” – napisano w komunikacie UTK.

UTK

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA