fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaInwestycjePolska krainą możliwości dla Ukrainy

Polska krainą możliwości dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie sprawiła, że Polska stała się naturalnym przyczółkiem dla ukraińskich firm, które chcą przeczekać kryzys, ale też umocniła pozycję naszego kraju, jako okna do rozpoczęcia interesów z Zachodem — wynika z artykułu opublikowanego w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analitycy PIE wyjaśniają, że Polska jest naturalnym celem relokacji ukraińskich firm, bo przyczynia się do tego zarówno położenie geograficzne, jak i bliskość kulturowa między Polakami a Ukraińcami. Poza tym Ukraińcy po opanowaniu języka polskiego i zdobyciu doświadczenia w polskich firmach, awansują na stanowiska kierownicze albo otwierają własne firmy.

„Spółki, w których jednym z udziałowców jest ukraińska firma lub osoba fizyczna posiadająca ukraińskie obywatelstwo stanowią 23 proc. działających w Polsce firm z kapitałem zagranicznym” – napisano w artykule. „Pod koniec stycznia 2022 r. w naszym kraju działało 21,8 tys. ukraińskich podmiotów, czyli ponad 2,5 razy więcej niż niemieckich i 5 razy więcej niż holenderskich” – sprecyzowano.

Jeśli chodzi o lokalizację ukraińskich firm, to aż 38 proc. z nich zarejestrowano w województwie mazowieckim. Co do sekcji, to wśród ukraińskich przedsiębiorstw przodują sektor usługowy (30 proc.) oraz transport z gospodarką magazynową (30 proc.). Duże znaczenie ma także budownictwo (23 proc.). W Polsce nie brakuje również agencji pracy tymczasowej, w których udziałowcami są Ukraińcy. W kwietniu 2021 r. aż 28 proc. działających w Polsce zagranicznych biznesmenów było narodowości ukraińskiej. Jeszcze dwa lata wcześniej odsetek ten nie przekraczał 25 proc.

Analitycy PIE wskazują, że dzisiaj Polska jest miejscem, w którym może rozwijać się ukraińska przedsiębiorczość, bo nasz kraj daje szansę na kreatywne i innowacyjne przedsięwzięcia, ale też pozwala prowadzić biznes bliżej rynków zachodnioeuropejskich.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA