Polska jest największym w Europie dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych lub ich komponentów – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Z analizy PIE wynika, że w 2021 r. polski eksport baterii litowo-jonowych był wart aż 6,5 mld euro, czyli ponad 2 proc. całego eksportu z naszego kraju. Prawie 90 proc. eksportowanych przez nasz kraj baterii elektrycznych to właśnie akumulatory litowo-jonowe.

„W 2020 r. Polska zaspokajała prawie jedną trzecią europejskiego popytu na akumulatory do pojazdów elektrycznych, a po realizacji IV etapu rozbudowy fabryki LG już ok. 60 proc. Polska jest 5. co do wielkości globalnym dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych lub ich komponentów i największym w Europie” – napisano w opracowaniu.

Od 2010 do 2020 r. Polska zwiększyła swój udział na światowym rynku baterii elektrycznych z niecałych 2 proc. do 8 proc., a wartość eksportu w tym okresie wrosła niemal 11-krotnie.

PIE prognozuje, że w wyniku rosnącego popytu na baterie elektryczne istnieje szansa na dalszy rozwój branży w Polsce i utrzymanie przez nasz kraj pozycji lidera rynku.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułKto wpadł na pomysł, by znów dyskryminować polskich przedsiębiorców?
Następny artykułBiałoruś częściowo znosi embargo na produkty z Polski