Polski sektor iT jest trzecim pod względem konkurencyjności wśród 23 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W tym aspekcie wyprzedzają nas tylko Estonia i Litwa. Jeszcze lepiej jest, jeśli weźmiemy pod uwagę outsourcing usług IT, bo zajmujemy tu drugie miejsce na świecie, ustępując jedynie Indiom.
Sektor IT prężnie się rozwija
Raport serwisu Emerging Europe wykazał, że w sektorze IT w Polsce pracuje 525 tys. ludzi, a jego wartość to niemal 10 mld euro, czyli 1,7 proc. naszego PKB. Warto odnotować, że wśród 45 branych pod uwagę kategorii Polska zwyciężyła w obszarze wykształcenia i przygotowania pracowników oraz ogółem znalazła się w pierwszej czwórce w 11 kategoriach.
Z uwagi na rosnącą dostępność finansowania venture capital oraz nowe programy rządowe Polska staje się czołową lokalizacją dla start-upów. Już teraz działa u nas przeszło 3 tys. start-upów oraz ponad 100 inkubatorów i akceleratorów tych biznesów.
Wraz ze wzrostem liczby pracowników w polskim sektorze IT, w górę idą też ich płace. Przeciętne wynagrodzenie w branży informatycznej nad Wisłą to aż 174 proc. średniej krajowej.
Globalne korporacje widzą potencjał polskiego IT
Mocno rozwijający się polski sektor IT jest zauważany zagranicą. Według rankingu przeprowadzonego na podstawie opinii menedżerów z ponad 380 globalnych firm przepytanych przez firmę GBS World, Polska jest drugim najbardziej atrakcyjnym krajem dla outsourcingu na świecie. Wyprzedzają nas tylko Indie, a takie same miejsce, jak Polska zajęły Filipiny. Trzecie w zestawieniu uplasowały się Egipt z Malezją.
Badanie GBS World wykazało dominującą rolę państw regionu Azji i Pacyfiku, ale też rosnące znaczenie krajów Europy Wschodniej, które zaczynają się wyróżniać w obszarze rozwoju oprogramowania. Szczególnie na uwagę zasłużyły tutaj Polska i Rumunia.
Dowodem na silną pozycję polskiego sektora IT są też inwestycje światowych gigantów informatycznych w naszym kraju. W 2021 r. Google otworzył w Warszawie pierwsze w Europie Środkowej i Wschodniej centrum przetwarzania danych i usług w Google Cloud a w 2022 r. ogłosiło nad Wisłą kolejne inwestycje warte aż 2,7 mld zł. Pieniądze w Polsce lokuje też Microsoft, który także u nas umieścił pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze.