fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjePolska liderem w przejmowaniu inwestycji uciekających z Rosji

Polska liderem w przejmowaniu inwestycji uciekających z Rosji

Zakłócenie łańcuchów dostaw najpierw przez wybuch pandemii, a później przez wojnę na Ukrainie spowodowało, że inwestorzy rozglądają się za różnicowaniem dostawców. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne zaczęły odpływać z Rosji, a napływać do naszego regionu oraz Turcji, która obok Polski jest liderem pod tym względem – wskazują analitycy Instytutu Finansów Międzynarodowych.

Analitycy Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) uważają, że choć PKB naszego regionu spadnie w drugiej połowie roku, to na inwestycje nie będziemy mogli narzekać, co daje dobre perspektywy na późniejszy czas.

Międzynarodowe koncerny poszukują alternatywnych dostawców, a to stwarza możliwości dla całej czwórki państw naszego regionu, czyli oprócz Polski jeszcze dla Węgier, Czech i Słowacji – uważają analitycy IIF. „Istniejący kapitał ludzki i fizyczny (zwłaszcza dla światowych producentów samochodów) jest jednym z głównych czynników konkurencyjności regionu, podobnie jak jego bliskość, a co za tym idzie łatwość dostępu do rynków UE” – wskazują w swoim raporcie.

IIF to renomowana instytucja analityczna założona przed prawie 40 laty przez 38 czołowe banki komercyjne z najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Obecnie ma już wśród członków 400 instytucji z 60 państw.

Analitycy wskazują, że oczekuje się już, że rola Chin w globalnych łańcuchach dostaw zmniejszy się w perspektywie średnioterminowej, a światowe korporacje będą dążyć do zmniejszenia swojej zależności od ogromnej chińskiej bazy produkcyjnej towarów, części zamiennych i wszelkiego rodzaju materiałów. Wszystko z powodu tego, co globalne koncerny doświadczyły w postaci zakłóceń w łańcuchach dostaw od początku pandemii COVID-19 w 2020 r. aż do dziś.

Najwięcej inwestycji wciąż przyciągają Chiny (od czwartego kwartału 2021 r. do drugiego kwartału br.). Jednak do naszego regionu kontynentu zaczęło wpływać więcej środków niż do Indii, a przewaga Chin przestała być tak wyraźna, jak była w ciągu ostatnich dwóch lat. W naszym regionie to Polska wybija się na najlepszą pozycję przy obserwowanej ucieczce kapitału z Rosji.

Analitycy wskazują, że zakłócenia łańcucha dostaw od początku 2020 r. pokazały decydentom politycznym i międzynarodowym firmom znaczenie dywersyfikacji dostawców i baz produkcyjnych, nawet jeśli dywersyfikacja może prowadzić do wyższych kosztów produkcji.

Powstrzymanie wzrostu płac i innych kosztów produkcji – zdaniem analityków – będzie kluczowe dla utrzymania konkurencyjności regionu Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do jego azjatyckich odpowiedników.

BusinessInsider.com.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA