Zgodnie z deklaracją minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, krajowe magazyny gazu są już wypełnione w 100 procentach.

Polska pod względem posiadanych zapasów gazu jest jednym (obok Portugalii) z liderów w całej Unii Europejskiej. Średnia dla wszystkich państw UE jeszcze miesiąc temu wynosiła 60 procent zapełnienia magazynów.

Minister Moskwa zapewnia też o zachowaniu ciągłości dostaw gazu i węgla do naszego kraju. Część ze sprowadzanego z zagranicy surowca jest jeszcze w drodze. Następnie będzie on dystrybuowany do składów, skąd trafi do gospodarstw domowych.

Anna Moskwa zaapelowała o podchodzenie z dystansem do pojawiających się w mediach komunikatów o możliwości wystąpienia niedoborów gazu i węgla. Jej zdaniem nic podobnego się nie wydarzy, a dostawy są realizowane przez terminal LNG w Świnoujściu. Ponadto dostępne są połączenia z sieciami czeskimi, litewskimi i niemieckimi.

Przedstawicielka rządu podkreśla również, że podpisane są już pierwsze, a negocjowane kolejne umowy, mające zapewnić od października przesył gazu przez Baltic Pipe. Początkowo popłynie nim 2-3 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Docelowo ma to być 10 miliardów metrów sześciennych.

PAP

Poprzedni artykułRosyjscy miliarderzy stracili potężne majątki
Następny artykułKto blokuje unijne pieniądze dla Ukrainy? Zełenski oburzony!