fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPolska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.

Instytut Frasera – kanadyjski think tank – od 1970 roku przygotowuje ranking państw pod względem przestrzegania w nich zasad wolnego rynku. 

Polska rośnie, ale i tak jest najsłabsza w UE

W tegorocznym zestawieniu Polska zajęła 59. miejsce (razem z Seszelami i Brunei) na 165 sklasyfikowanych państw. Oznacza to poprawę od ubiegłego roku, gdy była 64. Osiągnięty wynik to 7,12 punktu na 10 możliwych. 

Mimo wzrostu pozycji i tak Polska zajmuje w rankingu prawie najgorsze miejsce ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Niżej, na 72 miejscu, jest tylko Grecja. 

Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość zostało przez analityków instytutu sklasyfikowane jako czwarta pod względem poziomu populizmu partia polityczna ze wszystkich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 

Singapur wyprzedził Hongkong

Tegoroczny ranking Instytutu Frasera wywołał jednak sensację z innego powodu. Pierwszy raz w jego historii uległa zmiana na pierwszym miejscu zestawienia. Dotychczas – od 53 lat – zajmował je Hongkong, który w tym roku został wyprzedzony przez Singapur. Kolejne miejsca zajmują Szwajcaria, Nowa Zelandia i USA. Na ostatnich znajdują się Syria, Zimbabwe i Wenezuela. 

Najważniejszymi wartościami mierzonymi przez Instytut Frasera są wolność gospodarcza i osobista, swoboda prowadzenia wymiany oraz możliwości wejścia na rynek i konkurowania z już obecnymi na nim graczami oraz bezpieczeństwo osobiste i majątkowe. 

W rankingu są brane pod uwagę takie wskaźniki jak rozmiar sektora publicznego, zasady systemu prawnego i stosowanie prawa własności, siła waluty, swoboda międzynarodowej wymiany handlowej oraz stopień uregulowania gospodarki. 

fraserinstitute.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA