fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPolska ma narzędzia, aby ratować gospodarkę!

Polska ma narzędzia, aby ratować gospodarkę!

Po niemal pięciu latach rządów Zjednoczonej Prawicy udało się wyraźnie obniżyć dług publiczny. Na koniec 2019 r. wyniósł on 46 proc. w relacji do PKB. To najlepszy wynik od 11 lat. Na podobnym poziomie zadłużenie naszego kraju znajdowało się w okolicach 2008 roku. W 2013 r. publiczne zobowiązania niebezpiecznie zbliżały się do 60 proc., wówczas zdesperowani rządzący rzucili się na pieniądze zgromadzone w OFE. W zasadzie nie mieli wyjścia. Gdyby nie ten ruch, zadłużenie sektora finansów publicznych osiągnęłyby prawdopodobnie 3/5 wartości PKB, a to oznaczałoby kolosalne cięcia wydatków państwa, gigantyczną recesję i utratę wiarygodności na rynkach finansowych. Pod koniec rządów PO–PSL ukuto znane i dziś budzące zażenowanie hasło, że „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Przestrzegano, że obietnice PiS są nie do spełnienia, bo przecież nikt nie wykopie kasy spod ziemi.

Obecnie mamy zupełnie inną sytuację. Do konstytucyjnego progu brakuje około 300 miliardów złotych, mimo planowanych wydatków na ratowanie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa, Polska w dalszym ciągu jest wiarygodnym podmiotem na światowych rynkach. Systematycznie poprawia się struktura polskiego długu, coraz większa jego część jest nominowana w złotym i znajduje się w posiadaniu polskich podmiotów. Mamy przestrzeń do interwencji, której może nam pozazdrościć wiele państw Europy. To wartość, której nie można nie docenić. Stabilna sytuacja finansów publicznych i wysokie oceny naszego kraju przez kluczowe agencje ratingowe dają nadzieję, że uda się wyjść z nadchodzącego kryzysu. Gdyby pandemia wybuchła w 2013 roku, takiej przestrzeni do ratowania gospodarki by nie było.

W dalszym ciągu jednak wielu ekonomistów, szczególnie tych od dawna krytycznych wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości, opowiada historie o tym, że przejedzono rezerwy, że zmarnowano okres dobrej koniunktury, że teraz nie ma pieniędzy. Zdają się nie dostrzegać wyraźnie malejącego od lat długu publicznego ani osiągnięć w walce z wyłudzeniami VAT. Gdyby nie reformy przeprowadzone jeszcze w 2016 roku, żadna dobra koniunktura by Polsce nie pomogła. Byłaby ona jedynie świetną okazją do okradania państwa przez oszustów podatkowych.

Teraz przed nami rejs w nieznane. Takiego uderzenia w gospodarkę, z jakim mamy do czynienia obecnie, nie było od bardzo dawna. Negatywnemu szokowi poddany został popyt i podaż. W tych okolicznościach teoria ekonomii nie ma wiele do zaoferowania. To sytuacja niezwykle skomplikowana, wymagająca szybkiej reakcji i wysokich nakładów publicznych. Niełatwo teraz prognozować, jak bardzo ucierpią kluczowe wskaźniki gospodarcze. W tych okolicznościach nadzieję daje znaczna przestrzeń na interwencję ze strony państwa, jeszcze parę lat temu takiej nadziei by nie było. Trzeba o tym pamiętać.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA