PKN Orlen potwierdził odkrycie nowych zasobów gazu ziemnego na terenie Polski.

Grupa PKN Orlen potwierdziła, że w wyniku prac poszukiwawczych udało się odkryć dodatkowe 500 mln metrów sześciennych gazu ziemnego w złożu Jastrzębiec, w okolicach Biłgoraja. To ilość, która może zaspokoić jego zużycie we wszystkich gospodarstwach domowych w województwie lubelskim przez półtora roku. Według informacji prasowej zasoby wydobywalne złoża wzrosły do co najmniej 700 mln metrów sześciennych.

– Krajowe zasoby gazu ziemnego, obok dostaw przez Baltic Pipe oraz Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kolejne odkrycia źródeł surowca z rodzimych złóż pozwolą Grupie ORLEN utrzymać w najbliższych latach własną produkcję gazu na poziomie zbliżonym do 20 proc. rocznego zapotrzebowania na to paliwo w naszym kraju – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. – Każdy metr sześcienny gazu ziemnego z własnego wydobycia to nie tylko dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa, ale także dodatkowe wpływy finansowe dla samorządów, na których terenie eksploatujemy surowce. Dlatego Orlen w dalszym ciągu będzie inwestować w poszukiwania i wydobycie węglowodorów.

Wstępne szacunki mówią, że w nowym otworze rozpoznawczym Jastrzębiec-4 są zasoby gazu o wielkości ok. 500 mln metrów sześciennych, ale analiza obrazu sejsmicznego sugeruje, że mogą one być jeszcze większe. Roczna produkcja z otworu Jastrzębiec-4 wynosi ok. 22 mln m sześciennych.

Grupa Orlen przypomniała, że w bliskim sąsiedztwie od złoża Jastrzębiec trwa zagospodarowanie trzech nowych złóż gazu ziemnego, których szacowana łączna produkcja osiągnie roczny poziom ok. 40 mln metrów sześciennych. Mowa tu o złożach Brzyska Wola, Kulno i Dąbrowica Duża.

Poprzedni artykułWieczny Gierek
Następny artykułW Polsce powstanie nowa instytucja finansowa?