fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumPolska ma ogromny potencjał w sektorze offshore

Polska ma ogromny potencjał w sektorze offshore

Jakie znaczenie dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce i rozwoju całej naszej gospodarki ma morska energetyka wiatrowa postrzegana jako projekt cywilizacyjny? To jeden z ważniejszych tematów poruszanych przez prelegentów podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

O łańcuchach dostaw dla energetyki wiatrowej na morzu, o tym, co produkują i co mogą produkować polskie firmy, ich potencjale, oczekiwaniach, współpracy z międzynarodowymi potentatami, koniecznych inwestycjach w infrastrukturę oraz gospodarczym otoczeniu całego sektora rozmawiano w Katowicach podczas panelu „Offshore”.

W debacie wzięli udział:

  • Dominik Brodacki – analityk ds. energetycznych; Polityka Insight
  • Michał Kołodziejczyk – prezes zarządu Equinor Polska
  • Dariusz Lociński – prezes zarządu PGE Baltica Sp. z o.o.
  • Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – prezes zarządu Baltic Power, dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN ORLEN
  • Michał Piekarski – partner Baker McKenzie
  • Michael Prutsch – członek zarządu Offshore Ørsted Polska, dyrektor ds. rozwoju w Krajach Bałtyckich
  • Grzegorz Strzelczyk – prezes zarządu LOTOS Petrobaltic
  • Robert Szczotka – dyrektor Biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce
  • Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE

Na początku rozmowy prowadzący dyskusję Dominik Brodacki postawił tezę, że wojna na Ukrainie sprawiła, iż przed sektorem offshore otwiera się dziejowa szansa. – Szansa na to, że będzie on nie tylko niewielkim uzupełnieniem miksu energetycznego Polski, ale dużo większym nośnikiem energii, niż jeszcze niedawno sądzono – stwierdził.

– Morska energetyka wiatrowa to jest de facto nowy sektor europejskiej gospodarki. Najbardziej zaawansowany kraj na świecie, jeżeli chodzi o źródła wytwórcze w tym segmencie, to Wielka Brytania. Zaraz za nią plasują się Niemcy. Ale potencjał Polski, zarówno w zakresie instalacji mocy wytwórczych, ale także warunków geologicznych i wietrznych na Bałtyku, jest wręcz fenomenalny. Mamy wielki skarb i musi go wykorzystać – podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska. Pełnomocnik rządu ds. OZE dodał, iż w ciągu ostatnich dwóch lat na tym polu Polska dokonała ogromnego postępu, zarówno legislacyjnego, jak i technicznego. – Wszystko po to, by morska energetyka wiatrowa mogła się u nas dynamicznie rozwijać – zaznaczył.

O polskim potencjale i istotnej roli, jaką może nasz kraj odgrywać w łańcuchu dostaw dla sektora offshore, wspomniał przedstawiciel zarządu Offshore Ørsted Polska, Michael Prutsch. – Kraje bałtyckie mają ogromne możliwości. Wszystko może i powinno zaczynać się w Polsce, a stąd rozprzestrzeniać się nie tylko po Bałtyku, ale i po całym świecie. Wasz kraj musi przyłączyć się do tej podróży – stwierdził.

Ważną rolę w tym procesie ogrywać ma Grupa LOTOS. Mówił o tym jej przedstawiciel, Grzegorz Strzelczyk. – Póki co wciąż jesteśmy jeszcze klasyczną firmą z sektora oil & gas, a w związku z tym, że wojna, która wybuchła za naszą wschodnią granicą, zmieniła nieco sposób postrzegania węglowodorów, które znów są trendy, nadal będziemy prowadzić naszą działalność korową. Nie zmienia to jednak faktu, że skoro w roku 2020 podjęliśmy decyzję, iż w dłuższej perspektywie czasowej będziemy przekształcać nasza firmę w kierunku zaangażowania w zieloną energię budowaną na Bałtyku, to do tej roli od pewnego czasu się przygotowujemy – podkreślił prezes LOTOS Petrobaltic.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Prezes Strzelczyk przypomniał, że Grupa LOTOS bierze udział w procesie tworzenia multikoncernu energetycznego, w którym LOTOS Petrobaltic ma przypisaną rolę jako centrum kompetencji logistyki morskiej. – Dlatego postanowiliśmy wykorzystać koniunkturę na działalność w tej branży. Mamy już podpisane porozumienie z jednym z deweloperów, jeżeli chodzi o obsługę farm wiatrowych. W związku z tym przygotowujemy budowę jednostek serwisowych na potrzeby tego dewelopera. W najbliższych dniach podpisujemy analogiczne porozumienie z kolejnym deweloperem, mówiące również o zaangażowaniu LOTOS Petrobaltic w serwisowanie jego farm. Do końca pierwszego półrocza natomiast prowadzimy rozmowy z inwestorami branżowymi. Ta ewentualna współpraca dotyczyć będzie co prawda drugiej fazy offshore w Polsce, ale do końca czerwca tego roku zamierzamy wyłonić partnera do budowy jednostek instalacyjnych – przyznał przedstawiciel Grupy LOTOS.

Według prezesa Strzelczyka, wojenna zawierucha za naszą wschodnią granicą zmieniła optykę kilku istotnych kwestii związanych z offshorem. – Jeden z partnerów, z którym prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy, jeszcze w ubiegłym roku nie chciał słyszeć o budowie statków instalacyjnych w Europie. Dwa tygodnie temu, gdy był u nas i rozmawialiśmy o konkretnych typach jednostek i tym, gdzie można by je zbudować, już nie mówił o Dalekim Wschodzie, ale szukaliśmy stoczni na naszym kontynencie, a najlepiej w Polsce. Taką stocznią Polska dysponuje. I jeśli tego typu jednostki będziemy budowali, to zakładam, że będzie się to odbywać przy jak największym udziale polskiego przemysłu – podkreślił prezes LOTOS Petrobaltic.

– Warto zdawać sobie sprawę, że perspektywa inwestycyjna w sektorze offshorowym jest długoterminowa. Patrząc na rok 2030, a nawet 2040, a takie perspektywy musimy brać pod uwagę, wydaje nam się, że ten sektor rzeczywiście jest dla całej polskiej gospodarki ogromną szansą. Oczywiście są w niej zagrożenia związane głównie z przerywaniem łańcuchów dostaw. Jeżeli jednak tą szansą umiejętnie zarządzimy, to transformacja energetyczna przyśpieszy, a polska gospodarka tylko i wyłącznie na tym zyska – podsumowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Baltic Power i dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN ORLEN.

Materiał powstał we współpracy z Grupą LOTOS

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA