fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjePolska nadal będzie przyciągać inwestycje

Polska nadal będzie przyciągać inwestycje

W ciągu ostatnich lat Polska skutecznie przyciągała bezpośrednie inwestycje zagraniczne i w najbliższej przyszłości trend ten będzie kontynuowany.

W latach 2020-2022 napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wynosił średnio 3,7 proc. PKB – wynika z danych zaprezentowanych w „Miesięczniku Makroekonomicznym” PIE. W 2023 roku skala inwestycji najprawdopodobniej będzie wyższa.

Wynik Polski był lepszy od większości krajów regionu, gdyż Czechy osiągnęły 3,5 proc., Rumunia 3,0 proc., a Słowacja 0,1 proc. Co ciekawe, wynik na poziomie 4,6 proc. osiągnęły Węgry, a to głównie przez agresywne przyciąganie chińskich inwestycji w obszarze elektromobilności.

Eksperci Polskiego Instytut Ekonomicznego szacują, że w 2023 roku solidny wynik zostanie utrzymany, gdyż według danych Narodowego Banku Polskiego w ciągu pierwszych 10 miesięcy do naszego kraju napłynęły inwestycje o wartości 113 mld złotych. Jeśli trend ten został utrzymany w listopadzie i grudniu (wyniki nie są jeszcze znane), to cały rok zamknie się napływem na poziomie około 133 mld złotych, czyli z wynikiem 3,9 proc.

Struktura BIZ jest jednak lepsza. Obecnie inwestycje equity odpowiadają za 80 proc. inwesty- cji zagranicznych napływających do Polski, z czego reinwestycje zysków to 56 proc., a zupełnie nowe inwestycje equity – 25 proc. Udział obydwu kategorii jest o ok. 15-16 proc. większy niż śred- nia historyczna. Z kolei udział instrumentów dłużnych jest wyraźnie mniejszy niż w poprzednich latach

– napisano w artykule PIE.

Podkreślono, że taki miks pomaga poprawiać długoterminowy potencjał gospodarki oraz działa na rzecz stabilnie mocnego kursu złotego.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA