Chociaż konflikt na Ukrainie trwa od trzech miesięcy, to Polska nie otrzymała do tej pory żadnych nowych środków z UE na pomoc dla uchodźców z tego kraju.

Od 24 lutego przybyło do nas ok. 3 miliony uciekinierów z objętego wojną państwa, a połowa z nich cały czas jest w Polsce.

Paweł Szefernaker, wiceszef MSW twierdzi, że Warszawa do tej pory nie otrzymała żadnych dodatkowych funduszy od Brukseli, którymi miałaby wesprzeć uchodźców. Jedynymi z dysponowanych na te cele środków są te przesuwane z już wcześniej przekazanych naszemu krajowi pieniędzy. Aby ich użyć konieczna jest jednak rezygnacja z  zaplanowanych projektów.

Komisja Europejska w kwietniu podjęła decyzję o wsparciu państw przyjmujących najwięcej Ukraińców (Polskę, Rumunię, Węgry, Czechy i Słowację) kwotą 400 milionów euro. Pierwsza transza w wysokości 248 milionów została oficjalnie udostępniona 18 maja. 144,6 miliona euro miało z niej trafić do Polski ale jeszcze się to nie stało.

Polski rząd zwraca uwagę, że podczas kryzysu migracyjnego sprzed kilku lat, Bruksela przekazała Grecji i niebędącej w Unii Europejskiej Turcji kilka miliardów euro.

Poprzedni artykułUkraiński eksport nie istnieje bez Polski
Następny artykułRelacja wideo z gali konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki