fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPolska nie planuje ograniczeń w dostępie do TikToka

Polska nie planuje ograniczeń w dostępie do TikToka

Polska nie prowadzi żadnych prac nad ograniczeniem dostępu do TikToka; jeżeli miałyby nas dotknąć jakieś obostrzenia w tym zakresie, raczej byłoby to na poziomie unijnym – powiedział PAP szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel z PiS.

Dyskusja wokół aplikacji TikTok toczy się obecnie w wielu krajach świata i jest wyrazem zaostrzającej się rywalizacji geopolitycznej między USA a Chinami. Instalowania TiKToka na urządzaniach rządowych zakazały m.in USA, Kanada, Indie i Łotwa, a także Komisja Europejska. Nie zrobiły tego krytyczne wobec Chin Australia i Wielka Brytania.
TiKTok jest oskarżany o współpracę z chińskim rządem, co może skutkować wypływem danych użytkowników do Chin. Firma zaprzecza tym oskarżeniom i wprowadza nowe mechanizmy zabezpieczające ochronę danych. TikTok to obecnie najszybciej rosnąca pod względem użytkowników aplikacja na świecie.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan zaapelował kilka dni temu do Kongresu o jak najszybsze przyjęcie ustawy, która pozwoli administracji zakazać działalności portalu TikTok i innych aplikacji oraz firm technologicznych związanych m.in. z Chinami i Rosją. Projekt takiej ustawy zgłosili senatorowie obydwu partii. Wcześniej Kongres zabronił posiadania aplikacji na telefonach pracowników federalnych ze względu na podejrzenia, że dane użytkowników są udostępniane władzom w Pekinie. Korzystanie z TikToka ograniczyło też kilka amerykańskich stanów. Prezydent Donald Trump starał się zakazać TikToka w USA za pomocą rozporządzenia, lecz sądy zdecydowały, że nie ma do tego uprawnień.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel pytany, czy możliwe jest wprowadzenie w Polsce ograniczeń w korzystaniu z TikToka zaznaczył, że „Polska nie prowadzi żadnych takich prac”. Dodał, że jeżeli miałyby nas dotknąć jakieś obostrzenia w tym zakresie, to „raczej byłoby to na poziomie unijnym”.

Polityk powiedział, że zastrzeżenia, które pojawiają się odnośnie tej aplikacji, dotyczą możliwości pozyskiwania przez chiński rząd danych i informacji o użytkownikach danego telefonu. „Stany Zjednoczone postrzegają dzisiaj Chiny co najmniej jako adwersarza, podobnie jak niektóre inne kraje, w związku z tym podchodzą do tego z dużo większą nieufnością”.

Jak dodał Fogiel – ewentualne zablokowanie TikToka w USA byłoby „bardzo interesujące z punktu widzenia prawa, również prawa międzynarodowego”. Według niego z pewnością uruchomiłoby to wiele procesów w oparciu o pierwszą poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która gwarantuje wolność słowa.

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w Radiu Wnet, że Polska poprosiła Komisję Europejską o „informację o aspektach technicznych”, które uzasadniały decyzję o wprowadzeniu zakazu korzystania przez pracowników z TikToka. „Czekamy na odpowiedź ze strony KE” – odparł Müller. Wcześniej Komisja Europejska poinformowała, że od połowy marca zakaże używania chińskiej aplikacji na telefonach służbowych swoich pracowników z uwagi na zagrożenie cyberbezpieczeństwa.

Wirtualnemedia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA