fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaTransportPolska nie wykorzystuje potencjału Bałtyku

Polska nie wykorzystuje potencjału Bałtyku

Polska jest na samym końcu w zestawieniu krajów Unii Europejskiej pod względem udziału w transporcie morskim.

Eurostat opublikował raport za rok 2021 na temat wykorzystania różnych form transportu. Zgodnie z zawartymi w nim informacjami Polska prawie najsłabiej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej wykorzystuje morskie szlaki transportowe. Za nami są tylko kraje takie jak Czechy, Austria, Węgry, Słowacja czy Luksemburg czyli te, które… nie mają dostępu do morza.

Droga morska stanowi zaledwie 9,5 proc. udziału w całym transporcie naszego kraju. Więcej ma m.in. Słowenia (11,4 proc), której linia brzegowa na Adriatyku wynosi zaledwie 44 kilometry (linia Polski na Bałtyku ma 524 kilometry).

Dominującą u nas formą transportu towarów jest przewóz drogowy, którym idzie ponad 70 proc. dostaw. Wyprzedają nas tu w Unii tylko Czechy i Luksemburg.

Dominacja transportu drogą lądową wynika z faktu, że główne szlaki handlowe przez Polskę wiodą na linii wschód-zachód. Możliwe, że sytuacja będzie się zmieniać ze względu na rosnące ilości m.in. produktów rolnych, które trafiają do naszych portów z Ukrainy.

W całej Unii Europejskiej transport morski odpowiada za 68 proc. realizowanych dostaw. Transport drogowy stanowi 25 proc., kolejowy 5 proc., żegluga śródlądowa 2 proc., a droga lotnicza to zaledwie 0,2 proc.

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA