fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaKrajPolska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.

Na cenzurowanym znalazły się Polska, Bułgaria oraz Finlandia. Komisja Europejska wszczęła już postępowanie w sprawie uchybień dotyczących realizacji zobowiązań przez państwa członkowskie i wystosowała wezwanie do ich usunięcia przez Bułgarię i Polskę. Ma to związek z niedopełnieniem obowiązku prawidłowego wdrożenia dyrektywy (UE) 2017/1371 dotyczącej umieszczenia w krajowym prawie karnym zapisów pozwalających na zwalczanie nadużyć wymierzonych w interesy finansowe Unii.

W grudniu 2021 roku podobne działania zostały wszczęte wobec Finlandii. Zdaniem Komisji od tamtej pory Helsinki nie zastosowały się do otrzymanych wytycznych i nadal nie wprowadziły w swoim ustawodawstwie pożądanych zapisów mówiących o odpowiedzialności osób prawnych w przypadkach korupcji biernej i sprzeniewierzenia środków publicznych.

Przepisy wspomnianej dyrektywy mają na celu ochronę unijnego budżetu za pomocą dostosowania definicji, sankcji i przepisów precyzujących jurysdykcję prawa dotyczącego nadużyć finansowych i innych przestępstw naruszających interesy finansowe UE.

Komisja Europejska wskazała kilka przypadków rozwiązań prawnych obowiązujących w Polsce i Bułgarii, które są niezgodne z przepisami UE. Chodzi tu o definiowanie niektórych przestępstw kryminalnych i przewidzianych za nie sankcji karnych oraz odpowiedzialności osób prawnych za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia własnej korzyści.

Wymienione państwa mają teraz dwa miesiące na wprowadzenie środków niezbędnych do wyeliminowania uchybień. Jeżeli tego nie zrobią, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA