fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaKrajPolska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.

Na cenzurowanym znalazły się Polska, Bułgaria oraz Finlandia. Komisja Europejska wszczęła już postępowanie w sprawie uchybień dotyczących realizacji zobowiązań przez państwa członkowskie i wystosowała wezwanie do ich usunięcia przez Bułgarię i Polskę. Ma to związek z niedopełnieniem obowiązku prawidłowego wdrożenia dyrektywy (UE) 2017/1371 dotyczącej umieszczenia w krajowym prawie karnym zapisów pozwalających na zwalczanie nadużyć wymierzonych w interesy finansowe Unii.

W grudniu 2021 roku podobne działania zostały wszczęte wobec Finlandii. Zdaniem Komisji od tamtej pory Helsinki nie zastosowały się do otrzymanych wytycznych i nadal nie wprowadziły w swoim ustawodawstwie pożądanych zapisów mówiących o odpowiedzialności osób prawnych w przypadkach korupcji biernej i sprzeniewierzenia środków publicznych.

Przepisy wspomnianej dyrektywy mają na celu ochronę unijnego budżetu za pomocą dostosowania definicji, sankcji i przepisów precyzujących jurysdykcję prawa dotyczącego nadużyć finansowych i innych przestępstw naruszających interesy finansowe UE.

Komisja Europejska wskazała kilka przypadków rozwiązań prawnych obowiązujących w Polsce i Bułgarii, które są niezgodne z przepisami UE. Chodzi tu o definiowanie niektórych przestępstw kryminalnych i przewidzianych za nie sankcji karnych oraz odpowiedzialności osób prawnych za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia własnej korzyści.

Wymienione państwa mają teraz dwa miesiące na wprowadzenie środków niezbędnych do wyeliminowania uchybień. Jeżeli tego nie zrobią, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA