fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.

Na cenzurowanym znalazły się Polska, Bułgaria oraz Finlandia. Komisja Europejska wszczęła już postępowanie w sprawie uchybień dotyczących realizacji zobowiązań przez państwa członkowskie i wystosowała wezwanie do ich usunięcia przez Bułgarię i Polskę. Ma to związek z niedopełnieniem obowiązku prawidłowego wdrożenia dyrektywy (UE) 2017/1371 dotyczącej umieszczenia w krajowym prawie karnym zapisów pozwalających na zwalczanie nadużyć wymierzonych w interesy finansowe Unii.

W grudniu 2021 roku podobne działania zostały wszczęte wobec Finlandii. Zdaniem Komisji od tamtej pory Helsinki nie zastosowały się do otrzymanych wytycznych i nadal nie wprowadziły w swoim ustawodawstwie pożądanych zapisów mówiących o odpowiedzialności osób prawnych w przypadkach korupcji biernej i sprzeniewierzenia środków publicznych.

Przepisy wspomnianej dyrektywy mają na celu ochronę unijnego budżetu za pomocą dostosowania definicji, sankcji i przepisów precyzujących jurysdykcję prawa dotyczącego nadużyć finansowych i innych przestępstw naruszających interesy finansowe UE.

Komisja Europejska wskazała kilka przypadków rozwiązań prawnych obowiązujących w Polsce i Bułgarii, które są niezgodne z przepisami UE. Chodzi tu o definiowanie niektórych przestępstw kryminalnych i przewidzianych za nie sankcji karnych oraz odpowiedzialności osób prawnych za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia własnej korzyści.

Wymienione państwa mają teraz dwa miesiące na wprowadzenie środków niezbędnych do wyeliminowania uchybień. Jeżeli tego nie zrobią, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA