fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolska opuszcza rosyjski bank

Polska opuszcza rosyjski bank

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej, w której głównym udziałowcem jest Rosja.

Na wystąpienie z MBWG zdecydowały się również Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Ministerstwo finansów podkreśliło, że jest to „wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich”, a wyjście z Banku zostanie przeprowadzone zgodnie ze statutem i wewnętrznymi regulacjami Polski i pozostałych państw członkowskich. W związku z tym resort podejmie niezbędne kroki, w tym legislacyjne, w celu skutecznego przeprowadzenia procesu wyjścia z Banku.

„Z uwagi na trwającą i eskalującą nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezwzględną militarną agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, działając wspólnie, jako kraje członkowskie Unii Europejskiej, zdecydowaliśmy się podjąć kroki zmierzające do zaprzestania uczestnictwa w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej i w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym” – napisano we wspólnym oświadczeniu polskiego Ministerstwa Finansów, oraz resortów finansów Czech, Bułgarii, Słowacji, Rumunii.

Udziałowcami banku – poza Rosją – pozostają Mongolia i Wietnam.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA