PGNiG zwiększa ilość gazu, który trafi do Polski z Norwegii przez Baltic Pipe.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z norweskimi spółkami należącymi do grupy Equinor ASA. Przewiduje ona zakup gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy surowca będą realizowane przed dekadę od 1 stycznia 2023 roku i obejmą 2,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Popłynie on do Polski gazociągiem Baltic Pipe, który ma rozpocząć swoją pracę od 1 października.

Początkowo przepustowość Baltic Pipe sięgnie  8 – a docelowo 10 mld metrów sześciennych rocznie. Oprócz surowca od Equinor, popłynie nim też gaz z wydobycia własnego PGNiG w Norwegii, które wyniesie 3 mld metrów sześciennych na rok.

PGNiG informuje również, iż możliwe, że w najbliższym czasie zawrze kolejne umowy na przesył gazu. Dzięki nim zostanie wzmocnione bezpieczeństwo energetyczne Polski i uzupełnione braki surowca, po odcięciu dostaw z Federacji Rosyjskiej.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poszukuje oraz wydobywa gaz i ropę naftową, a także zajmuje się ich importem do naszego kraju. Swoją działalność prowadzi m.in. w Norwegii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Pakistanie.

PAP

Poprzedni artykułUrzędnik wie lepiej, czym chcę odkurzać
Następny artykułNowelizacja Kodeksu pracy nabiera tempa. Co z pracą zdalną?