fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska otrzyma nowe dostawy gazu z Norwegii

Polska otrzyma nowe dostawy gazu z Norwegii

PGNiG zwiększa ilość gazu, który trafi do Polski z Norwegii przez Baltic Pipe.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z norweskimi spółkami należącymi do grupy Equinor ASA. Przewiduje ona zakup gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy surowca będą realizowane przed dekadę od 1 stycznia 2023 roku i obejmą 2,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Popłynie on do Polski gazociągiem Baltic Pipe, który ma rozpocząć swoją pracę od 1 października.

Początkowo przepustowość Baltic Pipe sięgnie  8 – a docelowo 10 mld metrów sześciennych rocznie. Oprócz surowca od Equinor, popłynie nim też gaz z wydobycia własnego PGNiG w Norwegii, które wyniesie 3 mld metrów sześciennych na rok.

PGNiG informuje również, iż możliwe, że w najbliższym czasie zawrze kolejne umowy na przesył gazu. Dzięki nim zostanie wzmocnione bezpieczeństwo energetyczne Polski i uzupełnione braki surowca, po odcięciu dostaw z Federacji Rosyjskiej.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poszukuje oraz wydobywa gaz i ropę naftową, a także zajmuje się ich importem do naszego kraju. Swoją działalność prowadzi m.in. w Norwegii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Pakistanie.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA