fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaPolska podjęła decyzję w sprawie zakazu aut spalinowych

Polska podjęła decyzję w sprawie zakazu aut spalinowych

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska jest przeciwna zakazowi produkcji samochodów spalinowych od 2035 r.

W jego opinii Unia Europejska nie jest gotowa na wprowadzenie takich przepisów głównie ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury w zakresie samochodów elektrycznych, a zakazowi nie sprzyja również obecna sytuacja geopolityczna po ataku Rosji na Ukrainę. W celu wzmocnienia polskiego stanowiska rząd chce zbudować koalicję państw Wspólnoty, które również sprzeciwiają się tym przepisom. Piotr Müller podkreślił, że póki co Warszawa przeprowadziła konsultacje międzyrządowe z Czechami, których efektem będzie wspólny sprzeciw przeciwko temu mechanizmowi.

Kwestię zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym w Unii Europejskiej poruszyła też dzisiaj w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
– Nie jesteśmy dziś na to gotowi – nikt nie jest gotowy, rynek nie jest gotowy – żeby zaakceptować rok 2035 jako datę zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym. Sprzeciwiamy się tej propozycji. Nie ma obecnie możliwości, by mówić o konkretnych datach – powiedziała szefowa resortu. – Dopóki nie będziemy mieli na rynku aut, które mogą przejechać przykładowo 1000 km bez konieczności zatrzymywania się po drodze na dwie godziny, żeby doładować akumulatory, społeczeństwo nie zaakceptuje takich pomysłów – dodała Moskwa.

Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 r. został już w czerwcu zaakceptowany przez Parlament Europejski. To część pakietu Fit for 55 in 2030, który zakłada znaczne ograniczenie emisji CO2 w Europie.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA