Ministerstwo Finansów poinformowało, że Polska – wspólnie z sześcioma innymi państwami – przyjęła oświadczenie popierające Europejską Inicjatywę Płatności (EPI).

program podatnik bezgotówkowy - grafika wpisu

EPI (European Payment Initiative) jest paneuropejskim rozwiązaniem w zakresie płatności, które łączy karty oraz przelewy natychmiastowe pod jedną marką. Do inicjatywy przyłączyło się ponad 30 instytucji, głównie banków (w tym PKO BP). Poza Polską EPI poparły Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia.
– Budowa Europejskiego Systemu Płatniczego to odpowiedź instytucji finansowych UE na potrzeby przedsiębiorców i konsumentów w coraz bardziej cyfrowej i bezgotówkowej gospodarce. Dlatego Polska, wspólnie z sześcioma krajami UE, przystąpiła do inicjatywy politycznego wsparcia dla tego projektu – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Resort finansów wyjaśnił, że EPI ma stworzyć innowacyjne europejskie rozwiązanie będące alternatywą dla istniejących obecnie i ma przeciwdziałać fragmentacji rynku, która wciąż istnieje na europejskim rynku płatności detalicznych. Powstanie systemu znajdującego się w jurysdykcji Unii Europejskiej ma też przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa systemu płatniczego.
– Sukces systemu płatności BLIK, który w ciągu kilku lat stał się wiodącym rozwiązaniem płatniczym w płatnościach internetowych w Polsce to dowód, że Polska ma doświadczenie w tym zakresie. Nasze rozwinięte systemy płatności natychmiastowych oraz nowoczesne banki i ekosystem fintechów to mocne fundamenty, na których warto budować rozwiązania paneuropejskie w obszarze bezgotówkowych płatności detalicznych – dodał minister Kościński.

Poprzedni artykułJednoosobowe działalności gospodarcze w tarapatach
Następny artykułRosyjscy handlowcy poświęcą prawo pracowników do decydowania o swoim zdrowiu, byle tylko nie zamknięto ich sklepów