fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.

Raport „Mineral Commodity Summaries” przygotowany przez Służbę Geologiczną Stanów Zjednoczonych (United States Geological Survey – USGS) jest coroczną obszerną publikacją, która zawiera szerokie dane na temat zasobów, rezerw i eksploatacji 90 minerałów we wszystkich państwach świata. 

Zgodnie z zawartymi w ostatnim podsumowaniu USGS informacjami, Polska posiada jedne z największych na świecie zasobów surowców, takich jak siarka, kadm, miedź, hel, wapień, azot, torf, ren, sól, piasek i żwir, selen, kwarc krzemowy, a przede wszystkim srebro. 

Jeżeli chodzi o srebro, to Polska jest globalnym liderem posiadanych rezerw, które są szacowane na 170 tysięcy ton. Mimo tak potężnych zasobów, produkcja w naszym kraju wyniosła w zeszłym roku zaledwie 1300 ton, co plasuje Polskę na piątym miejscu na świecie (za Meksykiem, Chinami, Peru i Chile). 

Srebro najczęściej jest pozyskiwane jako produkt uboczny przy wydobyciu ołowiu, cynku, miedzi i złota. Jednym z jego największych producentów na świecie jest polski KGHM. W poprzednim roku odkryto jego nowe złoża na granicy gmin Żagań i Żory w województwie lubuskim. 

Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB twierdzi, że polskie złoża srebra są warte 127 miliardów dolarów, czyli ponad 500 miliardów złotych, czyli niewiele mniej niż dochody całego budżetu państwa w poprzednim roku.

 

pubs.usgs.gov, kghm.com, gazetalubuska.pl, xtb.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA