fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolska potęgą w produkcji borówki amerykańskiej

Polska potęgą w produkcji borówki amerykańskiej

Polska jest jednym z największych producentów borówki amerykańskiej na całym świecie. W ciągu dekady eksport wzrósł dziesięciokrotnie.

Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o produkcję popularnego superowoca, czyli borówki wysokiej, szerzej znanej jako „amerykańska” – dowiadujemy się z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na całym świecie w tej kategorii zajmujemy natomiast szóstą pozycję.

Analitycy PIE wskazali, że od 2013 roku zbiory borówki amerykańskiej w Polsce wzrosły z 13 tys. do 64 tys. ton. W latach 2013-2022 polscy eksporterzy dostarczyli na rynki zagraniczne aż 95,7 tys. ton tych owoców. Tylko w ubiegłym roku wyeksportowaliśmy borówki o łącznej wartości 107 mln euro, co stanowi przeszło 16 proc. łącznej wartości unijnego eksportu. Lepszy wynik odnotowała tylko Holandia z 60,7 proc.

W Polsce uprawiane są odmiany o dużych owocach, które zbierane są przeważnie ręcznie, jagody są trwałe i łatwo je transportować. W najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki, na co wskazuje rosnący areał upraw. Skala wzrostu eksportu będzie jednak zależeć od popytu na ten owoc na rynku krajowym, bowiem jego konsumpcja w Polsce i na świecie stale rośnie

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

W 2022 roku Polska eksportowała borówki do 38 państw, a głównym odbiorcą były Niemcy (38,6 proc.), które wyprzedziły Wielką Brytanię (17,2 proc.) oraz Holandię (6,5 proc.). Biorąc pod uwagę wzrost popularności borówki amerykańskiej na całym świecie według analityków PIE można się spodziewać, że w przyszłych latach polscy eksporterzy zainteresują się krajami Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Wietnam, Indie oraz Indonezja) oraz oczywiście pozostałymi krajami europejskimi.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA