Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o produkcję popularnego superowoca, czyli borówki wysokiej, szerzej znanej jako „amerykańska” – dowiadujemy się z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na całym świecie w tej kategorii zajmujemy natomiast szóstą pozycję.
Analitycy PIE wskazali, że od 2013 roku zbiory borówki amerykańskiej w Polsce wzrosły z 13 tys. do 64 tys. ton. W latach 2013-2022 polscy eksporterzy dostarczyli na rynki zagraniczne aż 95,7 tys. ton tych owoców. Tylko w ubiegłym roku wyeksportowaliśmy borówki o łącznej wartości 107 mln euro, co stanowi przeszło 16 proc. łącznej wartości unijnego eksportu. Lepszy wynik odnotowała tylko Holandia z 60,7 proc.
W Polsce uprawiane są odmiany o dużych owocach, które zbierane są przeważnie ręcznie, jagody są trwałe i łatwo je transportować. W najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki, na co wskazuje rosnący areał upraw. Skala wzrostu eksportu będzie jednak zależeć od popytu na ten owoc na rynku krajowym, bowiem jego konsumpcja w Polsce i na świecie stale rośnie
– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.
W 2022 roku Polska eksportowała borówki do 38 państw, a głównym odbiorcą były Niemcy (38,6 proc.), które wyprzedziły Wielką Brytanię (17,2 proc.) oraz Holandię (6,5 proc.). Biorąc pod uwagę wzrost popularności borówki amerykańskiej na całym świecie według analityków PIE można się spodziewać, że w przyszłych latach polscy eksporterzy zainteresują się krajami Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Wietnam, Indie oraz Indonezja) oraz oczywiście pozostałymi krajami europejskimi.
Źródło: PIE