fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaBiznesPolska potęgą w produkcji borówki amerykańskiej

Polska potęgą w produkcji borówki amerykańskiej

Polska jest jednym z największych producentów borówki amerykańskiej na całym świecie. W ciągu dekady eksport wzrósł dziesięciokrotnie.

Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o produkcję popularnego superowoca, czyli borówki wysokiej, szerzej znanej jako „amerykańska” – dowiadujemy się z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na całym świecie w tej kategorii zajmujemy natomiast szóstą pozycję.

Analitycy PIE wskazali, że od 2013 roku zbiory borówki amerykańskiej w Polsce wzrosły z 13 tys. do 64 tys. ton. W latach 2013-2022 polscy eksporterzy dostarczyli na rynki zagraniczne aż 95,7 tys. ton tych owoców. Tylko w ubiegłym roku wyeksportowaliśmy borówki o łącznej wartości 107 mln euro, co stanowi przeszło 16 proc. łącznej wartości unijnego eksportu. Lepszy wynik odnotowała tylko Holandia z 60,7 proc.

W Polsce uprawiane są odmiany o dużych owocach, które zbierane są przeważnie ręcznie, jagody są trwałe i łatwo je transportować. W najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki, na co wskazuje rosnący areał upraw. Skala wzrostu eksportu będzie jednak zależeć od popytu na ten owoc na rynku krajowym, bowiem jego konsumpcja w Polsce i na świecie stale rośnie

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

W 2022 roku Polska eksportowała borówki do 38 państw, a głównym odbiorcą były Niemcy (38,6 proc.), które wyprzedziły Wielką Brytanię (17,2 proc.) oraz Holandię (6,5 proc.). Biorąc pod uwagę wzrost popularności borówki amerykańskiej na całym świecie według analityków PIE można się spodziewać, że w przyszłych latach polscy eksporterzy zainteresują się krajami Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Wietnam, Indie oraz Indonezja) oraz oczywiście pozostałymi krajami europejskimi.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA