fbpx
sobota, 11 stycznia, 2025
Strona głównaEnergetykaPolska potrzebuje podwojenia inwestycji w elektroenergetyce

Polska potrzebuje podwojenia inwestycji w elektroenergetyce

Ekonomiści banku ING szacują, że w najbliższych latach Polska powinna przynajmniej podwoić inwestycje w nowe moce w elektroenergetyce i utrzymywać ich poziom do końca kolejnej dekady.

Według analityków ING Polska przynajmniej do 2040 roku powinna utrzymywać podwyższony poziom inwestycji w nowe moce elektroenergetyczne. Ich szacunki mówią, że tylko w tej dekadzie na inwestycje w tym zakresie Polska będzie miała do dyspozycji niemal 50 mld euro z grantów unijnych oraz nawet 30 mld euro z preferencyjnych pożyczek z KPO.

Ekonomiści ING sądzą, że bez zwiększonych inwestycji w zeroemisyjną elektroenergetykę (OZE i atom) oraz modernizacji i rozbudowy sieci energetycznych Polska nie będzie miała szans na ucieczkę przed skutkami tak zwanej brudnej energii. W raporcie „Directional Economics: CEEMEA in 2024” zaznaczono, że inwestycje te będą możliwe dzięki finansowaniu unijnemu i prywatnemu – przez instrumenty rynku kapitałowego lub kredyty bankowe, przy czym środki unijne i publiczne miałyby uzupełniać finansowanie prywatne.

W obliczu istotnego ciężaru kosztów operacyjnych produkcji energii w Polsce, wynikających z wysokich i bardzo wahliwych cen paliw kopalnych i uprawnień do emisji CO2, najwyższy czas na zdecydowane przyśpieszenie zeroemisyjnych inwestycji energetycznych. Chodzi o inwestycje w efektywność energetyczną, OZE, atom i sieci elektroenergetyczne. Na szczęście – obok presji kosztowej, którą takie inwestycje będą stopniowo łagodzić – na ten program mamy szeroko otwarty dostęp do finansowania z unijnych grantów (KPO, fundusze spójności i inne) czy preferencyjnych pożyczek. Na wykorzystanie środków z KPO zostało tylko 3 lata, co powinno dodatkowo mobilizować. Olbrzymi program inwestycyjny stworzy dużą przestrzeń na zielone finansowanie przez rynek kapitałowy lub kredyty bankowe, w parze z finansowaniem ze środków publicznych

– skomentował starszy ekonomista w ING Banku Śląskim Leszek Kąsek, cytowany w komunikacie.

Eksperci ING twierdzą, że wielki program inwestycji energetycznych stwarza szanse na budowę krajowego potencjału produkcyjnego w powiązanych technologiach, co jest istotne dla łagodzenia presji na wzrost importu czy wzrost presji cenowej. W związku z tym cała transformacja energetyczna może być jedną z dźwigni rozwoju kraju.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA