fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolska potrzebuje pracowników. Skąd ich wziąć?

Polska potrzebuje pracowników. Skąd ich wziąć?

Przedstawiciele pracodawców przygotowali postulaty na nową kadencję parlamentu, które w ich ocenie mogą poprawić sytuację na rynku pracy.

Konfederacja Lewiatan chce, aby władze podjęły kroki w celu zwiększenia aktywności zawodowej w Polsce. W związku z tym przedstawiciele pracodawców przygotowali szereg pomysłów, które mają w tym pomóc.

Trudna sytuacja na rynku pracy

Pracodawcy wskazują, że już teraz sytuacja na polskim rynku pracy jest trudna, a starzenie się społeczeństwa sprawia, że mamy coraz mniej rąk do pracy. W związku z tym Konfederacja Lewiatan chce, żeby rząd wsparł aktywizację zawodową tych grup społecznych, które mają na rynku pracy niedostateczną reprezentację. Mowa tutaj o kobietach, które mają utrudnioną sytuację ze względu na obowiązki macierzyńskie, ale też o osobach niepełnosprawnych oraz ludziach zbliżających się do wieku emerytalnego.

Polska nadal pozostaje krajem z jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia w grupie wiekowej 55–64 spośród wszystkich państw europejskich

– powiedział Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Wśród innych pomysłów Konfederacji Lewiatan jest dofinansowanie przez rząd części inwestycji służących dostosowaniu miejsc pracy do potrzeb określonych grup pracowników w zakładzie pracy. W tym celu potrzebna jest poprawa warunków bhp, zwiększanie ergonomii stanowisk pracy, diagnostyka i szkolenia w tym zakresie z Funduszu Pracy lub/oraz innych źródeł publicznych.

W opinii pracodawców Polska powinna też wykorzystać na rynku pracy potencjał drzemiący w imigrantach. W związku z tym Konfederacja Lewiatan apeluje do przyjęcia odpowiedniej strategii migracyjnej, tak aby obcokrajowcy mogli efektywnie starać się o legalny pobyt, a następnie o zatrudnienie. Kluczowe jest tutaj również ustalenie jasnych reguł dotyczących uznawania kwalifikacji cudzoziemców wykształconych poza Unią Europejską. To właśnie obcokrajowcy, posiadający potrzebne kwalifikacje, mogą szybko zapełnić lukę w zawodach pożądanych przez polską gospodarkę.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA