fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajPolska potrzebuje pracowników. Skąd ich wziąć?

Polska potrzebuje pracowników. Skąd ich wziąć?

Przedstawiciele pracodawców przygotowali postulaty na nową kadencję parlamentu, które w ich ocenie mogą poprawić sytuację na rynku pracy.

Konfederacja Lewiatan chce, aby władze podjęły kroki w celu zwiększenia aktywności zawodowej w Polsce. W związku z tym przedstawiciele pracodawców przygotowali szereg pomysłów, które mają w tym pomóc.

Trudna sytuacja na rynku pracy

Pracodawcy wskazują, że już teraz sytuacja na polskim rynku pracy jest trudna, a starzenie się społeczeństwa sprawia, że mamy coraz mniej rąk do pracy. W związku z tym Konfederacja Lewiatan chce, żeby rząd wsparł aktywizację zawodową tych grup społecznych, które mają na rynku pracy niedostateczną reprezentację. Mowa tutaj o kobietach, które mają utrudnioną sytuację ze względu na obowiązki macierzyńskie, ale też o osobach niepełnosprawnych oraz ludziach zbliżających się do wieku emerytalnego.

Polska nadal pozostaje krajem z jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia w grupie wiekowej 55–64 spośród wszystkich państw europejskich

– powiedział Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Wśród innych pomysłów Konfederacji Lewiatan jest dofinansowanie przez rząd części inwestycji służących dostosowaniu miejsc pracy do potrzeb określonych grup pracowników w zakładzie pracy. W tym celu potrzebna jest poprawa warunków bhp, zwiększanie ergonomii stanowisk pracy, diagnostyka i szkolenia w tym zakresie z Funduszu Pracy lub/oraz innych źródeł publicznych.

W opinii pracodawców Polska powinna też wykorzystać na rynku pracy potencjał drzemiący w imigrantach. W związku z tym Konfederacja Lewiatan apeluje do przyjęcia odpowiedniej strategii migracyjnej, tak aby obcokrajowcy mogli efektywnie starać się o legalny pobyt, a następnie o zatrudnienie. Kluczowe jest tutaj również ustalenie jasnych reguł dotyczących uznawania kwalifikacji cudzoziemców wykształconych poza Unią Europejską. To właśnie obcokrajowcy, posiadający potrzebne kwalifikacje, mogą szybko zapełnić lukę w zawodach pożądanych przez polską gospodarkę.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA