fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesPolska pozostaje w unijnej czołówce państw z najniższym bezrobociem

Polska pozostaje w unijnej czołówce państw z najniższym bezrobociem

Według metodologii przyjętej przez Eurostat, Polska jest drugim krajem Unii Europejskiej pod względem najmniejszego poziomu bezrobocia.

Unijnym liderem zestawienia krajów z najmniejszą liczbą osób bez pracy na koniec stycznia br. są Czechy, gdzie bezrobocie sięga poziomu zaledwie 2,5 proc. Drugie miejsce zajmuje Polska z 2,8 proc.

Największe bezrobocie jest w Hiszpanii (13 proc.), we Włoszech (7,9 proc.) i na Cyprze (7,4 proc.).

Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 6,1 proc.

Do obliczania poziomu bezrobocia Eurostat używa metodologii przyjętej przez Międzynarodową Organizację Pracy. Zgodnie z nią, za osobę bezrobotną uznaje się taką, która mieści się w przedziale wiekowym 15-74 lat, aktywnie szukała zatrudnienia w ostatnich czterech tygodniach oraz jest gotowa do podjęcia pracy w najbliższych 14 dniach.

17 krajów Unii Europejskiej opublikowało też dane dotyczące liczby znajdujących się na ich terenie bezrobotnych będących uciekinierami z Ukrainy. W styczniu było ich łącznie 242 tysiące, czyli najmniej od lipca ubiegłego roku.

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA