fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiPolska przedostatnia w rankingu

Polska przedostatnia w rankingu

Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród krajów OECD w najnowszym międzynarodowym rankingu konkurencyjności podatkowej przygotowanym przez amerykańską Fundację Podatkową.

Wśród 37 państw OECD Polska uplasowała się dopiero na miejscu 36. Gorzej jest tylko we Włoszech. Natomiast pierwsze trzy miejsca zajęły: Estonia, Łotwa i Nowa Zelandia.

Na ostateczny wynik rankingu składały się punktacje z następujących obszarów: podatek od firm, podatek indywidualny, podatek konsumpcyjny, podatek od nieruchomości oraz zasady opodatkowania transgranicznego.

W zeszłorocznym rankingu nasz kraj zajął to samo 36. miejsce, a jeszcze w 2019 r. był na pozycji 33.

Powinniśmy się wzorować na najlepszych. Eksperci Fundacji Podatkowej piszą, że system podatkowy Estonii jest najbardziej konkurencyjny w OECD. Łotwa, która niedawno przyjęła estoński system opodatkowania osób prawnych, posiada również stosunkowo wydajny system opodatkowania dochodów z pracy. Nowa Zelandia ma stosunkowo płaską i niską stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, który również w dużej mierze zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe, dobrze skonstruowany podatek od nieruchomości oraz szeroką bazę podatku od wartości dodanej. Szwajcaria ma dość niską stawkę podatku od osób prawnych, niską, szeroką bazę podatku konsumpcyjnego i podatek dochodowy od osób fizycznych, który częściowo zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Płatnik nie pobiera zaliczek od ekwiwalentu za pracę zdalną

Niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów potrzebnych pracownikowi do wykonywania pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.
4 MIN CZYTANIA

W czerwcu trzeba zatwierdzić sprawozdania finansowe

30 czerwca upływa termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Spora cześć jednostek będzie miała później 15 dni na przesłanie go do właściwego rejestru sądowego. Za niezłożenie sprawozdania grożą dotkliwe kary – w skrajnym przypadku nawet rozwiązanie spółki.
4 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA