fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiPolska przedostatnia w rankingu

Polska przedostatnia w rankingu

Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród krajów OECD w najnowszym międzynarodowym rankingu konkurencyjności podatkowej przygotowanym przez amerykańską Fundację Podatkową.

Wśród 37 państw OECD Polska uplasowała się dopiero na miejscu 36. Gorzej jest tylko we Włoszech. Natomiast pierwsze trzy miejsca zajęły: Estonia, Łotwa i Nowa Zelandia.

Na ostateczny wynik rankingu składały się punktacje z następujących obszarów: podatek od firm, podatek indywidualny, podatek konsumpcyjny, podatek od nieruchomości oraz zasady opodatkowania transgranicznego.

W zeszłorocznym rankingu nasz kraj zajął to samo 36. miejsce, a jeszcze w 2019 r. był na pozycji 33.

Powinniśmy się wzorować na najlepszych. Eksperci Fundacji Podatkowej piszą, że system podatkowy Estonii jest najbardziej konkurencyjny w OECD. Łotwa, która niedawno przyjęła estoński system opodatkowania osób prawnych, posiada również stosunkowo wydajny system opodatkowania dochodów z pracy. Nowa Zelandia ma stosunkowo płaską i niską stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, który również w dużej mierze zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe, dobrze skonstruowany podatek od nieruchomości oraz szeroką bazę podatku od wartości dodanej. Szwajcaria ma dość niską stawkę podatku od osób prawnych, niską, szeroką bazę podatku konsumpcyjnego i podatek dochodowy od osób fizycznych, który częściowo zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA