Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród krajów OECD w najnowszym międzynarodowym rankingu konkurencyjności podatkowej przygotowanym przez amerykańską Fundację Podatkową.

Wśród 37 państw OECD Polska uplasowała się dopiero na miejscu 36. Gorzej jest tylko we Włoszech. Natomiast pierwsze trzy miejsca zajęły: Estonia, Łotwa i Nowa Zelandia.

Na ostateczny wynik rankingu składały się punktacje z następujących obszarów: podatek od firm, podatek indywidualny, podatek konsumpcyjny, podatek od nieruchomości oraz zasady opodatkowania transgranicznego.

W zeszłorocznym rankingu nasz kraj zajął to samo 36. miejsce, a jeszcze w 2019 r. był na pozycji 33.

Powinniśmy się wzorować na najlepszych. Eksperci Fundacji Podatkowej piszą, że system podatkowy Estonii jest najbardziej konkurencyjny w OECD. Łotwa, która niedawno przyjęła estoński system opodatkowania osób prawnych, posiada również stosunkowo wydajny system opodatkowania dochodów z pracy. Nowa Zelandia ma stosunkowo płaską i niską stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, który również w dużej mierze zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe, dobrze skonstruowany podatek od nieruchomości oraz szeroką bazę podatku od wartości dodanej. Szwajcaria ma dość niską stawkę podatku od osób prawnych, niską, szeroką bazę podatku konsumpcyjnego i podatek dochodowy od osób fizycznych, który częściowo zwalnia z opodatkowania zyski kapitałowe.

Poprzedni artykułKoniec stażu podyplomowego dla lekarzy
Następny artykułPolski Ład uatrakcyjnia estoński CIT