fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska przyjmuje najwięcej pracowników spoza Unii ze wszystkich jej członków

Polska przyjmuje najwięcej pracowników spoza Unii ze wszystkich jej członków

Nasz kraj wydaje najwięcej pozwoleń na pobyt dla osób spoza Unii Europejskiej, z wszystkich należących do tej organizacji państw.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Eurostat, Polska wydała w 2020 roku 598 tysięcy pierwszych pozwoleń. Stanowią one 26 procent z udzielonych przez wszystkie kraje Unii. Na kolejnych miejscach są Niemcy i Hiszpania, które wydały ich niewiele ponad 310 tysięcy.

Zdecydowana większość (bo ponad 502 tysiące) dokumentów przyznanych przez władze w Warszawie jest związana z możliwością zatrudnienia.

Polska jest liderem tego zestawienia od 2013 roku.

Najwięcej zezwoleń w całej UE otrzymali obywatele Ukrainy – aż ponad 600 tysięcy. Prawie 490 tysięcy z nich trafiło do naszego kraju.

W całej Unii wydano w 2020 ok. 2,2 mln pozwoleń na pobyt. Oznacza to spadek o 24 procent względem roku wcześniejszego. Jest to pierwszy taki rok – od ośmiu lat – gdy ich liczba się zmniejszyła. Zmiana tej tendencji jest efektem ograniczeń w podróżowaniu, będących, z kolei, efektem epidemii COVID-19.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA