fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaInwestycjePolska regionalnym liderem fuzji i przejęć

Polska regionalnym liderem fuzji i przejęć

W minionym roku w Polsce było najwięcej fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasz kraj jest też liderem pod kątem wartości tych transakcji.

W 2023 roku w Polsce przeprowadzono 284 transakcje fuzji i przejęć – wynika z raportu CMS Emerging Europe M&A 2023/24 opublikowanym we współpracy z EMIS. To najlepszy wynik w regionie. Ich wartość wyniosła aż 7,45 mld euro.

Za Polską uplasowała się Rumunia ze 199 transakcjami o wartości 5,54 mld euro, następne były Czechy – 139 transakcji na kwotę 3,73 mld euro i Węgry – 57 transakcji o wartości 3,77 mld euro. W raporcie zaznaczono, że liczba transakcji na Węgrzech spadła o 11 proc., ale niemal dwukrotnie wzrosła ich wartość, dzięki czemu była ona najwyższa od 2018 roku. To głównie zasługa przejęcia Vodafone Węgry przez Corvinus i 4iG za 1,64 mld euro.

Analiza wykazała, że rośnie aktywność inwestorów na Ukrainie, gdzie w 2023 roku miały miejsce 89 transakcje warte 950 mln euro. Ogólnie zaufanie inwestorów odżyło szczególnie w drugiej połowie 2023 roku, a to dzięki ustabilizowaniu się trendów inflacyjnych.

Partner CMS Poland Sławomir Czerwiński powiedział, że kluczowym sektorem z rosnącą aktywnością w Polsce i w całym regionie jest energetyka odnawialna. Według prognoz w kolejnych latach zainteresowanie tą branżą będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, a to ze względu na wymogi unijne oraz względne bezpieczeństwo inwestycyjne, gdyż wiele funduszy inwestycyjnych jest zainteresowanych nabyciem aktywów operacyjnych, ponieważ gwarantują one minimalny poziom dochodu.

Na uwagę zasługują transakcje transgraniczne, których wartość w regionie w 2023 roku wzrosła do 30,8 mld euro, przy jednoczesnym spadku liczby tych transakcji o 69 względem roku poprzedniego. Największym inwestorem pod względem liczby transakcji były Stany Zjednoczone z wynikiem 96, podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie przeprowadziły transakcje o najwyższej wartości (3,16 mld euro). Duży wpływ miały na to transakcje w sektorze telekomunikacyjnym, w tym warte 2,5 mld euro przejęcie aktywów PPF Telecom Group w Bułgarii, na Węgrzech, w Serbii i na Słowacji przez e& (Etisalat) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA