fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolska regionalnym liderem aktywności gospodarczej

Polska regionalnym liderem aktywności gospodarczej

Polska pozostaje liderem aktywności gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Z danych banku Goldman Sachs wynika, że wskaźnik aktywności gospodarczej (CAI) w Europie Środkowo-Wschodniej w grudniu 2022 r. wzrósł do -0,5 proc. z -0,7 proc. w listopadzie. CAI Polski choć nieznacznie spadł, to pozostał najmocniejszy w regionie.

Analitycy Goldman Sachs wskazali, że w grudniu 2022 r. wskaźniki PMI wzrosły w ujęciu miesięcznym z 41,6 do 42,6 w Czechach, z 43,4 do 45,6 w Polsce i z 56,0 do 63,1 na Węgrzech. Na tej podstawie bank ocenił, że wskaźnik aktywności gospodarczej (CAI) wzrósł w regionie z -0,7 proc. w listopadzie do -0,5 proc. w grudniu.

W przypadku naszego kraju CAI spadł z 1,3 proc. do 1,0 proc., ale pozostał najsilniejszy w regionie. Dla porównania w Czechach CAI wzrósł o 0,3 pkt proc. i osiągnął -2,4 proc., a na Węgrzech oscyluje on w okolicach 0. Według ekspertów grudniowe odczyty komponentów PMI wskazują na niewielką poprawę sytuacji w Polsce oraz Czechach i znaczącą poprawę na Węgrzech.

W raporcie sprawdzono również czas dostaw, który pogorszył się w Polsce i w Czechach, a poprawił na Węgrzech. Jednocześnie to wyniki Polski i Czech są ogólnie lepsze, bo w tych krajach czas dostaw powrócił do poziomu sprzed pandemii. Bank ocenia, że wpływ strony podażowej na inflację pozostaje silny. Dodano, że ceny surowców unormowały się na Węgrzech po rekordowych poziomach w listopadzie, w Polsce wróciły do poziomów z 2020 r. i nieznacznie wzrosły w Republice Czeskiej.

Goldman Sachs prognozuje, że w 2023 r. w związku z opóźnionymi efektami zacieśniania polityki gospodarczej oraz spadkiem dochodów gospodarstw domowych spowodowanym wzrostem cen energii będzie następować dalsze osłabienie aktywności w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA