fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska spada w rankingu wolności

Polska spada w rankingu wolności

Polska znalazła się dopiero na 47. miejscu (na 165 państw świata) Indeksu Wolności Człowieka 2023. Oznacza to spadek w 2021 r. o dwie pozycje w porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w 2020 r.

Human Freedom Index 2023, opublikowany przez waszyngtoński Instytut Katona i Instytut Frasera w Vancouver, przedstawia globalną ewolucję swobód osobistych, obywatelskich i gospodarczych. W raporcie wykorzystano 86 odrębnych wskaźników dla szeregu swobód w 165 jurysdykcjach na rok 2021. To ostatni rok, za który dostępne są dane porównywalne w skali międzynarodowej.

Gdzie największa i najmniejsza wolność?

Jak czytamy na stronach cato.org, globalna wolność osiągnęła swój szczyt w 2007 r. Potem nastąpił powolny spadek aż do 2019 r. Okres ten zbiegł się z następstwami światowego kryzysu finansowego oraz wzrostem autorytarnego populizmu i innych form antywolnościowych na całym świecie. Wraz z wybuchem pandemii Covid-19 w 2020 r. wolność znacznie spadła, a w 2021 r. osiągnęła jeszcze niższy poziom. Spadek dotknął 90 proc. światowej populacji i cofnął globalną wolność o ponad dwie dekady.

Według rankingu trzy kraje, których mieszkańcy mogą się cieszyć największą wolnością to po kolei: Szwajcaria, Nowa Zelandia i Dania. Natomiast najmniej wolności mają mieszkańcy Syrii, Jemenu i Sudanu.

Kto spada, kto rośnie

Stany Zjednoczone zajmują 17. miejsce w indeksie, a ich ocena spada z biegiem czasu. W 2000 r. zajmowały 7. miejsce. Indeks odzwierciedla upadek Hongkongu. Jeszcze w 2010 r. Hongkong zajmował 3. miejsce. Teraz to miejsce 46., przy wyraźnym spadku praworządności, wolności słowa oraz wolności zrzeszania się i zgromadzeń. Innym przykładem znaczącego spadku jest Argentyna. W ciągu ostatnich 20 lat lewicowych rządów poziom wolności Argentyny stale się zmniejszał, a jej pozycja w rankingu spadła z 41. w 2000 r. do 77. w raporcie bieżącym.

Nie we wszystkich krajach sytuacja pogorszyła się w porównaniu z 2000 r. Na przykład Tajwan (12. miejsce) i Estonia (5. miejsce) znacząco zwiększyły swój poziom wolności.

Źródło: www.cato.org

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA