fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPolska Spółka Holdingowa dla większej grupy firm

Polska Spółka Holdingowa dla większej grupy firm

PSH ma zapewnić polskim przedsiębiorcom korzystne warunki zakładania i kontroli grup holdingowych oraz stworzyć konkurencyjne otoczenie podatkowe.

Polska Spółka Holdingowa powinna być dostępna szeroko, a korzyści z niej płynące powinny skłaniać jak największą grupę firm – również zagranicznych – do korzystania z jej reżimu podatkowego – uważa Ministerstwo Finansów. Dlatego też w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i innych ustaw znalazły się propozycje MF zmian w Polskiej Spółce Holdingowej (PSH). Resort finansów chce uatrakcyjnić to rozwiązanie.

Nowe rozwiązanie…

Reżim podatkowy, jakim jest PSH, to rozwiązanie nowe w polskim prawie podatkowym. Zostało ono wprowadzone przepisami Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. PSH umożliwia polskim spółkom holdingowym, posiadającym zarówno krajowe, jak i zagraniczne spółki zależne, skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dywidend i zysków ze zbycia udziałów i akcji. Taka możliwość – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu – ma wspierać rozwój gospodarczy Polski oraz wzmacniać jej wizerunek, jako miejsca atrakcyjnego dla inwestycji.

PSH to alternatywa dla instytucji Podatkowej Grupy Kapitałowej. Stworzenie PSH ma zapewnić polskim przedsiębiorcom korzystne warunki zakładania i kontroli grup holdingowych oraz stworzyć konkurencyjne otoczenie podatkowe, które ma zachęcać polskich przedsiębiorców do powrotu z zagranicy.

Ponadto PSH ma być zachętą dla inwestorów zagranicznych, aby ci – dzięki korzystnemu środowisku fiskalnemu – lokowali w Polsce spółki holdingowe (np. regionalne). Efekt ma być taki, że w Polsce będą rosły inwestycje zagraniczne.

… ma być lepsze

W projekcie nowelizacji ustawy o CIT resort finansów chce doprecyzować i ulepszyć regulacje o PSH. Wszystko po to, aby ich stosowanie w praktyce było prostsze i efektywniejsze. Chodzi też o umożliwienie skorzystania z reżimu holdingowego większemu kręgowi przedsiębiorców. Co zatem się zmieni?

Przede wszystkim MF proponuje zmiany w definicji spółki holdingowej. Zniknie z niej warunek niekorzystania ze zwolnień podatkowych z art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Jak tłumaczy resort finansów w ramach jednej grupy holdingowej może istnieć wiele zależności między spółkami i ograniczanie możliwości stosowania zwolnień z art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy o CIT może znacząco obniżyć atrakcyjność reżimu holdingowego.
Druga zmiana obejmie katalog firm uprawnionych do korzystania z PSH. Zostanie on bowiem poszerzony o prostą spółkę akcyjną, w której może działać spółka holdingowa.
Zmiany zajdą również w definicji spółki zależnej. MF zaproponował usunięcie warunku braku posiadania więcej niż 5 proc. udziałów lub akcji w innych spółkach, posiadania ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz korzystania ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT, tj. w ramach specjalnej strefy ekonomicznej lub tzw. Polskiej Strefy Inwestycji.

Wszystkie te zmiany pozwolą na korzystanie z PSH firmom o strukturach wielopoziomowych, które najczęściej występują w praktyce gospodarczej i są konsekwencją okoliczności biznesowych, związanych z rozwojem spółek zależnych, skutkujących np. tworzeniem przez te spółki spółek dystrybucyjnych. Z kolei możliwość zwolnienia z CIT dywidendy wypłacanej przez spółkę prowadzącą działalność w SSE lub PSI ma na celu zwiększenie atrakcyjności reżimu holdingowego. Dzięki tej modyfikacji ministerstwo chce umożliwić tworzenie struktur holdingowych na potrzeby rozbudowywania działalności w Polsce. W efekcie wzrośnie liczba inwestycji zagranicznych w kraju, co również powinno przełożyć się na tworzenie nowych miejsc pracy.

Już bez wątpliwości

Trzeba tu wspomnieć jeszcze o jednej zaplanowanej w projekcie zmianie. A mianowicie, aby zapobiec wątpliwościom co do okresu, w którym powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z CIT dywidendy lub zysków ze zbycia udziałów, przepisy art. 24m zostaną odpowiednio doprecyzowane. W konsekwencji, dywidendy lub zyski ze zbycia udziałów/akcji będą zwolnione, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów warunki ustawowe będą spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 1 roku. Aby PSH była jeszcze bardziej atrakcyjna zwolnienie z podatku dochodowego 95 proc. dywidendy uzyskanej przez spółkę holdingową będzie zastąpione całkowitym zwolnieniem (100 proc.).

Dodatkowo w celu uniknięcia wątpliwości, co do ewentualnych obowiązków krajowej spółki zależnej, jako płatnika w przypadku wypłaty dywidendy spółce holdingowej, art. 26 ustawy o CIT zostanie odpowiednio uzupełniony o przepisy wyłączające obowiązek poboru podatku u źródła.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA