fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPolska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała o rozmowach z Czechami, Słowacją, Węgrami i Rumunią o dostawach gazu z planowanego Terminalu SFRU, który powstanie w okolicy Gdańska. Dzięki temu nasz kraj ma się stać regionalnym hubem energetycznym.

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu rezerwacji mocy na terminalu, w razie odpowiedniego zapotrzebowania rynkowego będzie można tam zamówić jednocześnie dwa statki FSRU, co jest bardziej ekonomiczne. Pełnomocnik rządu dodała, że rozmowy z sąsiednimi krajami odnośnie dostaw gazu są już zakończone i teraz czas na potwierdzenie ich deklaracji oraz złożenie wiążących ofert. Dopiero wtedy będzie można ocenić, czy dwie jednostki FSRU faktycznie będą potrzebne.

Polska konsekwentnym rozwijaniem infrastruktury i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii stworzyła sobie szansę na stanie się hubem energetycznym w tej części Europy, stanowiąc przeciwwagę dla rosyjskiego gazu w regionie

– powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Zgodnie z planem rządu rozbudowa Terminalu SFRU w rejonie Gdańska ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i jeszcze bardziej uniezależnić kraje regionu od surowców z Rosji. Co istotne, korzystaniem z gdańskiego terminala zainteresowana jest także Ukraina.

Poza terminalem w Gdańsku, Polska rozbudowuje również terminal LNG w Świnoujściu, który finalnie będzie miał moc regazyfikacyjną w wysokości 8,3 mld m3. rocznie.

Źródło: Polskie Radio 24

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Jeszcze większe przeregulowanie energetyki

7 września weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego, która implementuje do polskiego porządku prawnego szereg aktów prawa unijnego. Wbrew komunikatowi URE nie jest to ustawa prorynkowa, a wręcz przeciwnie – antyrynkowa, dająca jeszcze większą władzę urzędnikom.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA