fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPolska Strefa Inwestycji daje efekt

Polska Strefa Inwestycji daje efekt

Jak wylicza "Puls Biznesu", w roku 2019 specjalne strefy ekonomiczne działające w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydały 354 decyzje o inwestycjach. Dla porównania, rok wcześniej było tych decyzji 347, w 2017 – 352, w 2016 – 256, a w 2015 – 219. Zatem okazuje się, że ubiegłoroczny wynik był nalepszy od rekordowego 2014 roku, gdy Specjalne Strefy Ekonomiczne wydały 438 decyzji i zazwoleń.

Również wartość zadeklarowanych inwestycji wyniosła 15,7 mld zł, czyli o 1,1 mld zł więcej niż rok temu. Do rekordowego 2014 roku jednak daleko, gdyż wówczas wartość zadeklarowanych inwestycji wyniosła 21,5 mld zł.

Powyższe wyniki dowodzą skuteczności reformy specjalnych stref ekonomicznych, które od 1 stycznia 2019 r. stanowią Polską Strefę Inwestycji.

Głównym założeniem PSI jest objęcie wszystkich obszarów inwestycyjnych w Polsce "strefowymi" preferencjami i zarządzanie nimi przez 14 istniejące przed reformą strefy. W gestii tych stref pozostaje też przyciąganie inwestorów.

Pod tym względem nalepiej wypada Katowicka SSE, która w 2019 roku wydała 53 decyzje o inwestycjach z zadeklarowaną wartością 3,4 mld zł.

– Polska Strefa Inwestycji w pierwszym pełnym roku funkcjonowania osiągnęła przyzwoity wynik, który jest dobrym prognostykiem na przyszłość, szczególnie biorąc uwagę spowolnienie dotykające naszych największych partnerów, w tym Niemcy – powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" wiceminister rozwoju Wojciech Murdzka.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA