fbpx
poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaKrajPolska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.

Najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wykazał, że 26 proc. firm w polskim sektorze turystycznym zatrudnia osoby z zagranicy. W tej grupie dominują obywatele Ukrainy, którzy stanowią aż 93 proc. zatrudnionych obcokrajowców.

Wśród firm, w których pracują Ukraińcy, 15 proc. zatrudniło ich już po wybuchu wojny, a 12 proc. planuje ich zatrudnić w przyszłości. Ukraińcy pracują głównie w hotelach oraz w restauracjach, gdzie są zatrudniani jako pokojowe, pomoc kuchenna, kelnerzy lub kucharze.

Z raportu PARP dowiadujemy się, że jednym z największych wyzwań dla pracodawców sektora turystyki w najbliższym czasie jest pozyskanie i zatrzymanie w sektorze doświadczonych pracowników, których staż przekracza 5 lat. Dodatkowym problemem jest też sprostanie ich oczekiwaniom finansowym. Takie wyzwanie dotyczy aż 80 proc. firm z branży turystycznej. 73 proc. ankietowanych wskazało, że wyzwaniem dla firm po pandemii jest również konieczność sprostania oczekiwaniom pracowników w zakresie pewności zatrudnienia, a 71 proc. wskazało na konieczność odbudowania pozytywnego wizerunku sektora, zarówno z punktu widzenia samego miejsca pracy, jak i też możliwości rozwoju zawodowego.

Połowa spośród firm prowadzących procesy rekrutacyjne napotkała na trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk. Najczęściej wskazywanymi źródłami problemów z rekrutacją pracowników w II edycji badania było małe zainteresowanie ofertą pracy lub wręcz brak chętnych kandydatów (63%). To duży wzrost w porównaniu do I edycji badania BBKL (2018), gdzie tylko 10% pracodawców zgłaszało problem braku zainteresowania ofertami pracy w sektorze

– napisano w raporcie PARP.

Według analityków PARP receptą na część problemów polskich firm z sektora turystycznego może być lepsze planowanie strategii działania, szczególnie w dłuższym terminie. Dzisiaj plan działania na okres przekraczający 3 miesiące posiada mniej więcej co trzecia firma działająca w turystyce, podczas gdy dla wszystkich firm działających w Polsce wskaźnik ten sięga aż 65 proc.

Źródło: PARP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA