fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska uratuje niemiecką rafinerię?

Polska uratuje niemiecką rafinerię?

Władze w Berlinie mają nadzieję, że Polska zapewni dostawy ropy do leżącej przy granicy rafinerii w Schwedt, która ma zostać znacjonalizowana przez niemiecki rząd.

Ponad 54 proc. udziałów rafinerii w Schwedt należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft. Po inwazji Rosji na Ukrainę, na początku 2022 roku, majątek ten został zamrożony i oddany w powiernictwo, które wygasa na początku marca. Teraz władze w Berlinie zamierzają całkowicie przejąć udziały Rosnieftu i tym samym znacjonalizować rafinerię. Wcześniej pojawiły się też pogłoski o tym, że stroną tej transakcji mógł być polski Orlen. 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że wywłaszczenie rosyjskiej własności będzie bezprecedensowym wydarzeniem, które podważy zaufanie inwestorów do całej Europy. Jednocześnie podkreślił, że Federacja Rosyjska nie wyklucza podjęcia odwetowych działań, w tym m.in. zajęcia niemieckiego majątku. 

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zapewnia, że ma potwierdzenie od polskich władz, że zapewnią dostawy ropy do rafinerii, która leży blisko granicy z Polską. Niemcy obawiają się, że po nacjonalizacji może zostać wstrzymany jej import z Kazachstanu.

Już teraz Schwedt dostaje z gdańskiego portu 1,2 mln ton ropy rocznie.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA