fbpx
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaTransportPolska w czołówce producentów akumulatorów elektrycznych. Chiny biją na głowę resztę świata

Polska w czołówce producentów akumulatorów elektrycznych. Chiny biją na głowę resztę świata

Polska zajmuje drugie miejsce na świecie w produkcji akumulatorów elektrycznych, ale to mniej mniej niż jedna dziesiąta mocy produkcyjnych przodujących w tej dziedzinie Chin. W 2022 r. kraj ten miał większą zdolność produkcyjną akumulatorów niż reszta świata razem wzięta.

W naszym kraju działa wrocławska gigafabryka LG Energy Solution – największy tego typu w Europie i jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych dla przemysłu motoryzacyjnego. W 2022 r., ogólnie rzecz biorąc, kraje europejskie (w tym członkowie spoza UE) odpowiadały za zaledwie 14 proc. światowych mocy produkcyjnych akumulatorów.

W pierwszej 10 krajów o największych mocach produkcyjnych baterii elektrycznych, oprócz Chin i Polski, są w kolejności: USA (podobny poziom światowej produkcji jak Polska – 6 proc. ), Węgry, Niemcy, Szwecja, Korea Południowa, Japonia, Francja i Indie.

Z kolei Chiny, dysponując prawie 900 gigawatogodzinami mocy produkcyjnych, co stanowi 77 proc. całkowitej światowej produkcji, są siedzibą sześciu z 10 największych producentów baterii na świecie. Za dominacją Chin w tym obszarze stoi ich integracja z resztą łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych  od wydobycia metali po produkcję pojazdów elektrycznych. To także największy rynek pojazdów elektrycznych odpowiadający za 52 proc. światowej sprzedaży w 2021 roku.

wgospodarce.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA