fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaTransportPolska w czołówce producentów akumulatorów elektrycznych. Chiny biją na głowę resztę świata

Polska w czołówce producentów akumulatorów elektrycznych. Chiny biją na głowę resztę świata

Polska zajmuje drugie miejsce na świecie w produkcji akumulatorów elektrycznych, ale to mniej mniej niż jedna dziesiąta mocy produkcyjnych przodujących w tej dziedzinie Chin. W 2022 r. kraj ten miał większą zdolność produkcyjną akumulatorów niż reszta świata razem wzięta.

W naszym kraju działa wrocławska gigafabryka LG Energy Solution – największy tego typu w Europie i jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych dla przemysłu motoryzacyjnego. W 2022 r., ogólnie rzecz biorąc, kraje europejskie (w tym członkowie spoza UE) odpowiadały za zaledwie 14 proc. światowych mocy produkcyjnych akumulatorów.

W pierwszej 10 krajów o największych mocach produkcyjnych baterii elektrycznych, oprócz Chin i Polski, są w kolejności: USA (podobny poziom światowej produkcji jak Polska – 6 proc. ), Węgry, Niemcy, Szwecja, Korea Południowa, Japonia, Francja i Indie.

Z kolei Chiny, dysponując prawie 900 gigawatogodzinami mocy produkcyjnych, co stanowi 77 proc. całkowitej światowej produkcji, są siedzibą sześciu z 10 największych producentów baterii na świecie. Za dominacją Chin w tym obszarze stoi ich integracja z resztą łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych  od wydobycia metali po produkcję pojazdów elektrycznych. To także największy rynek pojazdów elektrycznych odpowiadający za 52 proc. światowej sprzedaży w 2021 roku.

wgospodarce.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

PE zdecydował: Zagraniczni kierowcy już nie uciekną od mandatów

Europosłowie z Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego głosowali za ułatwieniem egzekwowania kar za wykroczenia drogowe wobec kierowców przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA