fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjePolska w kosmosie

Polska w kosmosie

Polska Agencja Kosmiczna POLSA ma ambitne plany wysłania misji technicznej na Księżyc.

Prezes POLSA prof. dr hab. Grzegorz Wrochna twierdzi, że Polska mogłaby za dwa lata wynosić satelity na orbitę, a za jakieś sześć lat wysłać misję techniczną na Księżyc, której celem byłoby wzięcie przez nas udziału w poszukiwaniu tam surowców.

– Myślimy już bardzo poważnie o technicznej misji na Księżyc, gdzie wysłalibyśmy kosmiczny łazik z możliwością pobierania próbek, z zaawansowanym sterowaniem zapewniającym dużą autonomię – powiedział naukowiec.

Jeśli chodzi o poszukiwanie rzadkich surowców na Księżycu, to mowa o takich, które wyczerpują się na Ziemi, choć według prognoz mogłoby się to stać opłacalne najwcześniej za dwadzieścia lat.

– Początkowo górnictwo kosmiczne będzie przede wszystkim zaspokajać bieżące potrzeby baz zakładanych na Księżycu – wyjaśnił prof. Wrochna. – Polskie firmy na pewno będą w tym uczestniczyć od strony technicznej, wysyłając własne misje kosmiczne i dostarczając instrumentów robotycznych, badawczych do większych misji NASA czy ESA – dodał.

Prof. Wrochna nie wyklucza, że w dalszej perspektywie na Księżyc uda się również wysłać Polaka. Nadzieję na to daje podpisana niedawno z NASA deklaracja Artemis Accords, która umożliwia taką współpracę. Na razie jednak POLSA skupi się głównie na dostarczaniu instrumentów badawczych i robotycznych, bo to jest specjalność naszego sektora kosmicznego.

– W najbliższych latach główny nacisk polskiego sektora kosmicznego położony będzie na wykorzystanie orbity okołoziemskiej do prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślił szef Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jeśli chodzi o wystrzeliwanie rakiet w kosmos bezpośrednio z Polski, to jest to niemożliwe ze względu na nasze położenie geograficzne. W razie niepowodzenia, taka rakieta mogłaby spaść na naszych sąsiadów. Alternatywą są starty poziome z wykorzystaniem technologii air-launch – do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. POLSA analizuje możliwość takich startów z terytorium naszego kraju, choć wyposażenie lotniska w niezbędną infrastrukturę to wydatek rzędu 20 mln dolarów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA