fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjePolska w kosmosie

Polska w kosmosie

Polska Agencja Kosmiczna POLSA ma ambitne plany wysłania misji technicznej na Księżyc.

Prezes POLSA prof. dr hab. Grzegorz Wrochna twierdzi, że Polska mogłaby za dwa lata wynosić satelity na orbitę, a za jakieś sześć lat wysłać misję techniczną na Księżyc, której celem byłoby wzięcie przez nas udziału w poszukiwaniu tam surowców.

– Myślimy już bardzo poważnie o technicznej misji na Księżyc, gdzie wysłalibyśmy kosmiczny łazik z możliwością pobierania próbek, z zaawansowanym sterowaniem zapewniającym dużą autonomię – powiedział naukowiec.

Jeśli chodzi o poszukiwanie rzadkich surowców na Księżycu, to mowa o takich, które wyczerpują się na Ziemi, choć według prognoz mogłoby się to stać opłacalne najwcześniej za dwadzieścia lat.

– Początkowo górnictwo kosmiczne będzie przede wszystkim zaspokajać bieżące potrzeby baz zakładanych na Księżycu – wyjaśnił prof. Wrochna. – Polskie firmy na pewno będą w tym uczestniczyć od strony technicznej, wysyłając własne misje kosmiczne i dostarczając instrumentów robotycznych, badawczych do większych misji NASA czy ESA – dodał.

Prof. Wrochna nie wyklucza, że w dalszej perspektywie na Księżyc uda się również wysłać Polaka. Nadzieję na to daje podpisana niedawno z NASA deklaracja Artemis Accords, która umożliwia taką współpracę. Na razie jednak POLSA skupi się głównie na dostarczaniu instrumentów badawczych i robotycznych, bo to jest specjalność naszego sektora kosmicznego.

– W najbliższych latach główny nacisk polskiego sektora kosmicznego położony będzie na wykorzystanie orbity okołoziemskiej do prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślił szef Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jeśli chodzi o wystrzeliwanie rakiet w kosmos bezpośrednio z Polski, to jest to niemożliwe ze względu na nasze położenie geograficzne. W razie niepowodzenia, taka rakieta mogłaby spaść na naszych sąsiadów. Alternatywą są starty poziome z wykorzystaniem technologii air-launch – do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. POLSA analizuje możliwość takich startów z terytorium naszego kraju, choć wyposażenie lotniska w niezbędną infrastrukturę to wydatek rzędu 20 mln dolarów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA