fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolska w niedoczasie z implementacją dyrektywy o sygnalistach

Polska w niedoczasie z implementacją dyrektywy o sygnalistach

W piątek minął termin, do którego państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane były wdrożyć dyrektywę o tzw. sygnalistach. Tymczasem w Polsce nie tylko brak jest ustawy implementującej, ale nawet nie ma porozumienia co do ostatecznego jej kształtu.

Do 17 grudnia 2021 r. Polska, podobnie jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, zobowiązana była implementować dyrektywę o sygnalistach, a dokładniej o ochronie osób dokonujących zgłoszeń naruszenia prawa w danej organizacji. Celem dyrektywy jest zapewnienie przestrzegania prawa europejskiego przez przedsiębiorców oraz podmioty sektora publicznego. Zaproponowany przez polski rząd projekt ustawy implementującej rozszerzał zakres stosowania dyrektywy o możliwość zgłaszania naruszeń prawa krajowego a także norm wewnętrznych obowiązujących w ramach danego zakładu pracy. Mimo iż projekt ustawy trafił do parlamentu ponad miesiąc temu, nadal nie udało się zamknąć etapu legislacyjnego. Przyczyną przedłużających się prac jest fakt, że do projektu zgłoszono ponad 800 stron uwag.

Jak podaje portal prawo.pl, zaproponowane brzmienie ustawy narusza postanowienia dyrektywy m.in. co do określenia podmiotów, na które nałożone zostaną szczególne obowiązki umożliwienia dokonywania zgłoszeń wewnętrznych. Polski ustawodawca wskazując, kto musi zapewnić ochronę sygnalistów, odesłał do postanowień polskiego kodeksu pracy. Problem w tym, że takie zabieg legislacyjny spowoduje ograniczenie zakresu stosowania ustawy tylko do podmiotów spełniających kodeksową definicję pracodawcy. Tymczasem zgodnie z brzmieniem dyrektywy obowiązek ochrony sygnalistów powinien spoczywać na podmiotach prawnych działających zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym pod warunkiem, że zatrudniają określoną liczbę osób.

I tutaj również pojawia się problem. Ograniczenie stosowania ustawy tylko do podmiotów posiadających status pracodawcy spowoduje, że określając liczbę osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie, powinniśmy uwzględnić tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Unijne rozumienie terminu pracownika wypracowane na potrzeby realizacji traktatowej zasady swobodnego przepływu pracowników obejmuje każdego, kto wykonuje przez pewien czas pracę na rzecz i pod kierownictwem innej osoby i otrzymuje w zamian wynagrodzenie. Innymi słowy, unijna definicja pracownika dotyczy także tych, którzy świadczącą pracę np. na podstawie umowy cywilnoprawnej. Co ciekawe, fakt nie implementowania dyrektywy o sygnalistach na czas nie zwalnia jednostki samorządu terytorialnego z obowiązku jej stosowania.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA