fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolska wdraża unikatowy na skalę światową program

Polska wdraża unikatowy na skalę światową program

Rusza pilotaż Paszportyzacji Polskiej Żywności, na którym zyskać mają konsumenci oraz producenci — podaje portal Newseria Biznes.

Odpowiednią umowę w sprawie projektu podpisano 16 grudnia między Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Naukową i Akademicką Siecią Komputerową. Główny zamysł programu polega na budowie systemu cyfrowego, który umożliwi m.in. śledzenie informacji o produktach w łańcuchu dostaw „od pola do stołu” i uzyskanie wiarygodnej informacji o żywności na każdym jego etapie. W pierwszej kolejności system ma umożliwić identyfikację historii rolnej ziemniaków, wołowiny i wieprzowiny, dzięki czemu odbiorcy będą mieli pewność, że kupują to, co jest im oferowane.

— Myślę, że to jest dobry początek i po zrealizowaniu tej umowy będziemy to rozszerzać na pozostałe produkty żywnościowe — powiedział agencji Newseria Biznes Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Zgodnie z planem pilotaż potrwa do 2023 r. i pozwoli sprawdzić praktyczne możliwości zbudowania jednego, kompleksowego systemu dla różnych produktów żywnościowych. Sam program jest natomiast unikatowy na skalę światową, a dotychczas podobne pomysły wdrażały jedynie największe sieci handlowe. Rząd liczy, że jeśli system sie sprawdzi, to zyskają na tym polscy eksporterzy, bo zagraniczni konsumenci będą mieli większą gwarancję jakości kupowanej w Polsce żywności.

Źródło: Newseria Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA