fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaTransportPolska wśród największych eksporterów akumulatorów

Polska wśród największych eksporterów akumulatorów

Polska należy do światowych liderów pod względem eksportu akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Dane International Trade Centre mówią, że w 2021 r. Polska stała się drugim co do wielkości eksporterem akumulatorów do aut elektrycznych. Wyprzedziły nas tylko Chiny.

W 2021 r. wartość polskiego eksportu akumulatorów do e-aut wyniosła aż 8,7 mld USD i odpowiadała za aż 8,8 proc. światowego handlu w tej kategorii. Taki wynik pozwolił nam wyprzedzić Koreę Płd. oraz Niemcy. Jeszcze w 2017 r. wartość tego eksportu dla Polski nie przekraczała 1 mld USD.

Akumulatory do aut elektrycznych to nie jedyny obszar elektromobilności, w której Polska się rozwija. Podczas niedawnych XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo polska spółka ARP E-Vehicles zaprezentowała najnowszy autobus elektryczny Pilea 12E.

– Pilea to w pełni polska myśl techniczna, zaprojektowana przez polskich inżynierów z wykorzystaniem jak największej liczby komponentów pochodzenia krajowego i europejskiego. Nie mamy zaopatrzenia wprost z Chin, czy tego regionu świata. W ogóle nie odczuliśmy problemów z zaburzeniem łańcuchów dostaw, które mają miejsce. Udaje nam się uniknąć tego typu ryzyk. Wprowadzamy również program zastępowania kolejnych komponentów zagranicznych produkcją polską. Współpracujemy w tym zakresie z kilkoma firmami – powiedział prezes ARP E-Vehicles Piotr Śladowski.

ARP E-Vehicles nie wyklucza, że w przyszłości autobusy Pilea wyjadą na ulice europejskich miast.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA