fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolska wśród największych producentów piwa w UE

Polska wśród największych producentów piwa w UE

Polska znalazła się w trójce największych producentów piwa w Unii Europejskiej, ale do lidera brakuje nam bardzo dużo.

W 2022 roku w Unii Europejskiej wyprodukowano 34,3 mld litrów piwa alkoholowego oraz 1,6 mld litra piwa zawierającego mniej niż 0,5 proc. alkoholu – wynika z najnowszych danych Euroostatu. Polska była trzecim największym producentem złocistego trunku we Wspólnocie.

Ubiegłoroczny wynik oznacza, że produkcja piwa w UE wróciła do poziomu przedpandemicznego, gdyż w 2019 roku unijne państwa wyprodukowały łącznie 34,7 mld litrów piwa.

Niemcy liderem w produkcji piwa

W minionym roku liderem w produkcji piwa w Europie pozostały Niemcy, które nawarzyły 7,6 mld litrów piwa, co stanowi aż 22 proc. całej unijnej produkcji. Drugie miejsce w rankingu zajęła Hiszpania z 3,9 mld litrów piwa (11,5 proc. produkcji), a trzecia była Polska z 3,7 mld litrów (11 proc.). Za podium znalazły się Niderlandy z 2,6 mld litrów (7,5 proc.) oraz Francja z 2 mld litrów (5,9 proc.).

Ranking zmienia się nieco, jeśli spojrzymy na największych eksporterów piwa. Tutaj liderem są Niderlandy, które w 2022 roku eksportowały 2,6 mld litrów piwa alkoholowego, co stanowiło aż 27 proc. całego eksportu tego napoju z UE. Drugim eksporterem piwa w UE była Belgia (1,6 mld litrów, 17 proc.) oraz Niemcy (1,5 mld litrów, 16 proc.). Kolejne natomiast były Czechy (0,6 mld litrów, 6 proc.) oraz Irlandia (0,4 mld litrów, 5 proc.).

Największym odbiorcą unijnego piwa jest Wielka Brytania, która importowała 860 mln litrów tego napoju. Stanowiło to aż 21 proc. eksportu z UE. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, które importowały 716 mln litrów (18 proc.), a trzecie były Chiny, które kupiły 349 mln litrów unijnego piwa (9 proc.).

Źródło: Eurostat

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA