fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolska wykorzystała brexit

Polska wykorzystała brexit

W 2021 r. gwałtownie wzrosła wymiana handlowa między Polską a Niemcami – podało Polskie Radio.

Według najnowszego raportu Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią handel bilateralny między Niemcami a Polską wzrósł w 2021 r. o 19 procent, czyli aż o 23 mld euro. Zdaniem szefa niemieckiej komisji Olivera Hermesa Polska bardzo sprawnie wypełniła w Niemczech lukę po brytyjskich firmach, które zmniejszyły swój udział na skutek brexitu.

– Polska jest bez wątpienia naszym najważniejszym partnerem handlowym w regionie, a piątym na całym świecie. Wyprzedziła więc pod tym względem inne kraje, awansując do ścisłej czołówki – powiedział przedstawiciel Niemiec.

W 2021 r. obroty eksportowe do Europy Wschodniej osiągnęły wartość 254 mld euro. Jednym z czempionów wzrostu w regionie są Czechy, które uplasowały się na drugim miejscu i wyprzedziły Rosję.

Źródło: IAR, Polskie Radio

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA