fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaPolska wyprodukowała za dużo prądu z OZE

Polska wyprodukowała za dużo prądu z OZE

W ostatnią niedzielę polskie źródła energii odnawialnej wyprodukowały więcej prądu niż wynosiło krajowe zapotrzebowanie.

W niedzielę 23 kwietnia w polskim systemie elektroenergetycznym nastąpiła nadwyżka podaży energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania. Na skutek tego operator Polskie Sieci Elektroenergetyczne polecił redukcję generacji źródeł OZE ze względów bilansowych.

OZE wyprodukowały za dużo prądu

Nadwyżka podaży energii elektrycznej w Polsce była spowodowana wysoką produkcją energii przez źródła OZE przy jednocześnie niskim zapotrzebowaniu na prąd w naszym kraju. Powodem dużej produkcji prądu z OZE był słoneczny dzień, ale też dosyć duży wiatr.

Aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej sieci elektrycznej PSE zdecydowały się na redukcję generacji źródeł OZE przyłączonych do średniego napięcia.

W celu równoważenia podaży i popytu na energię elektryczną została zaniżona produkcja energii elektrycznej w elektrowniach. Ze względu na skalę nadpodaży polecono też redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przesyłowej, 110 kV i średniego napięcia w wysokości ok. 2,2 GW. W zbilansowaniu systemu pomogła współpraca międzyoperatorska, w ramach której uzgodniono awaryjny eksport energii do sąsiednich systemów w wielkości sięgającej 1,7 GW

– wyjaśniono w komunikacie prasowym PSE.

Polski operator podkreślił, że w wyniku podjętych działań zapewniono bezpieczne funkcjonowanie krajowego systemu elektroenergetycznego, a PSE nie odnotowały zakłóceń dostawach energii elektrycznej do odbiorców.

Warto odnotować, że w połowie 2022 roku moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 10 GW, a udział prądu produkowanego z tych źródeł w dostawach energii oscylował wokół 7 proc.

Źródło: PSE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Większość Polaków nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych, a połowa zaakceptowałaby atom w swojej okolicy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

W efekcie realizacji transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej w Niemczech ogłoszono, że dostawy energii elektrycznej będą ograniczane w wybranych godzinach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA