fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska wyprodukowała za dużo prądu z OZE

Polska wyprodukowała za dużo prądu z OZE

W ostatnią niedzielę polskie źródła energii odnawialnej wyprodukowały więcej prądu niż wynosiło krajowe zapotrzebowanie.

W niedzielę 23 kwietnia w polskim systemie elektroenergetycznym nastąpiła nadwyżka podaży energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania. Na skutek tego operator Polskie Sieci Elektroenergetyczne polecił redukcję generacji źródeł OZE ze względów bilansowych.

OZE wyprodukowały za dużo prądu

Nadwyżka podaży energii elektrycznej w Polsce była spowodowana wysoką produkcją energii przez źródła OZE przy jednocześnie niskim zapotrzebowaniu na prąd w naszym kraju. Powodem dużej produkcji prądu z OZE był słoneczny dzień, ale też dosyć duży wiatr.

Aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej sieci elektrycznej PSE zdecydowały się na redukcję generacji źródeł OZE przyłączonych do średniego napięcia.

W celu równoważenia podaży i popytu na energię elektryczną została zaniżona produkcja energii elektrycznej w elektrowniach. Ze względu na skalę nadpodaży polecono też redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przesyłowej, 110 kV i średniego napięcia w wysokości ok. 2,2 GW. W zbilansowaniu systemu pomogła współpraca międzyoperatorska, w ramach której uzgodniono awaryjny eksport energii do sąsiednich systemów w wielkości sięgającej 1,7 GW

– wyjaśniono w komunikacie prasowym PSE.

Polski operator podkreślił, że w wyniku podjętych działań zapewniono bezpieczne funkcjonowanie krajowego systemu elektroenergetycznego, a PSE nie odnotowały zakłóceń dostawach energii elektrycznej do odbiorców.

Warto odnotować, że w połowie 2022 roku moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 10 GW, a udział prądu produkowanego z tych źródeł w dostawach energii oscylował wokół 7 proc.

Źródło: PSE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA