Aktualny rating inwestycyjny Polski – według agencji Moody’s – jest na solidnym poziomie A2.

Rating Polski na poziomie A2 jest bardzo solidny, a Polska jest atrakcyjna dla inwestorów – to opinia Colina Ellisa, głównego stratega agencji ratingowej Moody’s.

– Mamy rating na poziomie A2. To nie jest najwyższy rating na świecie, ale jest to poziom bardzo solidny, bardzo mocny rating inwestycyjny. Jego perspektywa jest stabilna – powiedział Collins w trakcie XXII Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie. – Jesteśmy przekonani, że stan rzeczy pozostanie tu stabilny. Jest to jeden z punktów, które przekazujemy inwestorom, ponieważ oni nie lubią niepewności i zmienności – dodał.

Zdaniem Collinsa w oczach analityków Moody’s Polska to bardzo atrakcyjny kraj dla inwestorów, a nasza gospodarka jest „prężna, zdywersyfikowana oraz dobrze przygotowana do skorzystania na trendach nearshoringu”, czyli strategii polegającej na przenoszeniu części procesów biznesowych do innego kraju.

– Mamy oczywiście kilka obaw, ale nie są one szczególnie dominujące. Podobnie z siłą fiskalną. Wiemy, że istnieje kwestia państwowych koncernów i że podnoszone są pytania, co mogłoby się stać, jeżeli podmioty, które znajdują się w posiadaniu państwa, wpadłyby w kłopoty. Jednakże start z pozycji, w której relacja długu do PKB wynosi 50-60 proc., to zazwyczaj coś, o czym myślimy jako o czymś dobrym. Wiele innych krajów w Europie chciałoby mieć taki poziom – dodał przedstawiciel Moody’s.

Według Collinsa obecnie wpływ na potencjał inwestycyjny naszego kraju ma ryzyko wojny.

PAP
Poprzedni artykułPowstanie europejskie połączenie szynowe Warszawa-Lwów
Następny artykułTak PKP doi podatników