fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaFinansePolska z największym spadkiem PKB w UE

Polska z największym spadkiem PKB w UE

Według wstępnych szacunków opublikowanych przez Eurostat, w drugim kwartale 2023 r. PKB Polski wyrównany sezonowo spadł najwięcej w całej Unii Europejskiej.

Według danych Eurostatu w drugim kwartale br. (w porównaniu z pierwszym) PKB Polski skurczył się o 3,7 proc. Z kolei w porównaniu rocznym w drugim kwartale PKB był o 1,3 proc. mniejszy niż przed rokiem i był to czwarty najsłabszy wynik w całej Unii Europejskiej.

Roman Łazarski, pełnomocnik komitetu wyborczego Konfederacji, wyjaśnił, że oznacza to, iż polska gospodarka skurczyła się o ok. 15-20 mld zł, czyli równowartość rocznego budżetu Warszawy, czy też równowartość trzyletniego budżetu Poznania.

Skąd te spadki?

Mecenas Marek Szewczyk z działu prawnego Konfederacji wyjaśnia, co powoduje te spadki. Przede wszystkim szalejąca inflacja i związana z nią drożyzna. To są efekty nieudolnych gospodarczo rządów PiS-u. Polaków stać na coraz mniej, a to wpływa na gospodarkę. Mniej kupujemy, mniej inwestujemy, jesteśmy biedniejsi.

Spadek PKB wynika głównie ze wzrostów kosztów życia, ze wzrostów kosztów stałych

– tłumaczy Szewczyk podkreślając negatywny wpływ coraz wyższych kosztów energii elektrycznej i paliw.

Jako inne przyczyny spadku PKB mecenas Szewczyk podaje wcześniejszy lockdown i chaos prawny Polskiego Ładu. Do tego dodaje ideologię klimatyczną Unii Europejskiej, która narzuca na nas kolejne biurokratyczne obowiązki.

Jak jest w UE?

W porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku PKB wyrównany sezonowo wzrósł w drugim kwartale br. o 0,6 proc. w strefie euro i o 0,5 proc. w Unii Europejskiej. W ujęciu kwartalnym najszybciej rosły gospodarki Irlandii (3,3 proc.), Litwy (2,8 proc.) i Słowenii (1,4 proc.). Wzrost PKB zanotowało 13 państw UE.

Źródło: Eurostat, Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA