fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaFinansePolska z największym spadkiem PKB w UE

Polska z największym spadkiem PKB w UE

Według wstępnych szacunków opublikowanych przez Eurostat, w drugim kwartale 2023 r. PKB Polski wyrównany sezonowo spadł najwięcej w całej Unii Europejskiej.

Według danych Eurostatu w drugim kwartale br. (w porównaniu z pierwszym) PKB Polski skurczył się o 3,7 proc. Z kolei w porównaniu rocznym w drugim kwartale PKB był o 1,3 proc. mniejszy niż przed rokiem i był to czwarty najsłabszy wynik w całej Unii Europejskiej.

Roman Łazarski, pełnomocnik komitetu wyborczego Konfederacji, wyjaśnił, że oznacza to, iż polska gospodarka skurczyła się o ok. 15-20 mld zł, czyli równowartość rocznego budżetu Warszawy, czy też równowartość trzyletniego budżetu Poznania.

Skąd te spadki?

Mecenas Marek Szewczyk z działu prawnego Konfederacji wyjaśnia, co powoduje te spadki. Przede wszystkim szalejąca inflacja i związana z nią drożyzna. To są efekty nieudolnych gospodarczo rządów PiS-u. Polaków stać na coraz mniej, a to wpływa na gospodarkę. Mniej kupujemy, mniej inwestujemy, jesteśmy biedniejsi.

Spadek PKB wynika głównie ze wzrostów kosztów życia, ze wzrostów kosztów stałych

– tłumaczy Szewczyk podkreślając negatywny wpływ coraz wyższych kosztów energii elektrycznej i paliw.

Jako inne przyczyny spadku PKB mecenas Szewczyk podaje wcześniejszy lockdown i chaos prawny Polskiego Ładu. Do tego dodaje ideologię klimatyczną Unii Europejskiej, która narzuca na nas kolejne biurokratyczne obowiązki.

Jak jest w UE?

W porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku PKB wyrównany sezonowo wzrósł w drugim kwartale br. o 0,6 proc. w strefie euro i o 0,5 proc. w Unii Europejskiej. W ujęciu kwartalnym najszybciej rosły gospodarki Irlandii (3,3 proc.), Litwy (2,8 proc.) i Słowenii (1,4 proc.). Wzrost PKB zanotowało 13 państw UE.

Źródło: Eurostat, Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA