fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska z przykładnie niskim bezrobociem

Polska z przykładnie niskim bezrobociem

Polska należy do światowej czołówki, jeśli chodzi o niską stopę bezrobocia. Wyprzedzają nas tylko dwa kraje.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała najnowsze dane na temat bezrobocia, w których Polska zajęła wysokie, bo trzecie miejsce. Niższą stopę bezrobocia niż w naszym kraju wśród trzydziestu zestawionych państw odnotowano tylko w rozwiniętych krajach Dalekiego Wschodu, czyli w Japonii oraz Korei Południowej.

Polska przykładem dla Europy

Według danych OECD stopa bezrobocia w kwietniu 2023 roku w Polsce wyniosła tylko 2,7 proc. Lepszy wynik odnotowano tylko w Japonii i Korei Południowej, gdzie odnotowano po 2,6 proc. Średnia stopa bezrobocia dla trzydziestu państw OECD to natomiast 4,8 proc., a w Unii Europejskiej – 6,0 proc. W sumie w całej organizacji liczba bezrobotnych spadła do 33 milionów ludzi.

Stopa bezrobocia w strefie euro również spadła i osiągnęła rekordowo niski wynik na poziomie 6,5 proc. Bezrobocie w kwietniu spadło we wszystkich państwach eurolandu poza Austrią, Estonią, Finlandią oraz Grecją. W całym OECD odsetek osób bez pracy zmalał w Izraelu, Japonii, Korei Południowej oraz Stanach Zjednoczonych. Wzrost natomiast odnotowano w Australii, Kolumbii i Meksyku.

Identyczny wynik jak Polska, czyli 2,7 proc., uzyskały Czechy, a niewiele gorszy zarejestrowano dla Niemiec (2,9 proc.). Najwyższy wskaźnik bezrobocia w całym OECD odnotowano w Hiszpanii, bo aż 12,7 proc. Kraj ten wyprzedziły Grecja z 11,2 proc. oraz Kolumbia z 10,4 proc.

Z raportu OECD dowiadujemy się też, że średnia stopa bezrobocia dla krajów z grupy G7 to 3,9 proc. Mowa tu o Kanadzie, Francji, Niemczech, Włochach, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA