fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatPolska z przykładnie niskim bezrobociem

Polska z przykładnie niskim bezrobociem

Polska należy do światowej czołówki, jeśli chodzi o niską stopę bezrobocia. Wyprzedzają nas tylko dwa kraje.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała najnowsze dane na temat bezrobocia, w których Polska zajęła wysokie, bo trzecie miejsce. Niższą stopę bezrobocia niż w naszym kraju wśród trzydziestu zestawionych państw odnotowano tylko w rozwiniętych krajach Dalekiego Wschodu, czyli w Japonii oraz Korei Południowej.

Polska przykładem dla Europy

Według danych OECD stopa bezrobocia w kwietniu 2023 roku w Polsce wyniosła tylko 2,7 proc. Lepszy wynik odnotowano tylko w Japonii i Korei Południowej, gdzie odnotowano po 2,6 proc. Średnia stopa bezrobocia dla trzydziestu państw OECD to natomiast 4,8 proc., a w Unii Europejskiej – 6,0 proc. W sumie w całej organizacji liczba bezrobotnych spadła do 33 milionów ludzi.

Stopa bezrobocia w strefie euro również spadła i osiągnęła rekordowo niski wynik na poziomie 6,5 proc. Bezrobocie w kwietniu spadło we wszystkich państwach eurolandu poza Austrią, Estonią, Finlandią oraz Grecją. W całym OECD odsetek osób bez pracy zmalał w Izraelu, Japonii, Korei Południowej oraz Stanach Zjednoczonych. Wzrost natomiast odnotowano w Australii, Kolumbii i Meksyku.

Identyczny wynik jak Polska, czyli 2,7 proc., uzyskały Czechy, a niewiele gorszy zarejestrowano dla Niemiec (2,9 proc.). Najwyższy wskaźnik bezrobocia w całym OECD odnotowano w Hiszpanii, bo aż 12,7 proc. Kraj ten wyprzedziły Grecja z 11,2 proc. oraz Kolumbia z 10,4 proc.

Z raportu OECD dowiadujemy się też, że średnia stopa bezrobocia dla krajów z grupy G7 to 3,9 proc. Mowa tu o Kanadzie, Francji, Niemczech, Włochach, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA