Prezydent Francji Emmanuel Macron i specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry byli głównymi orędownikami podpisania deklaracji, w której uznano konieczność rozbudowy potencjału atomowego jako kluczowego elementu dla transformacji energetycznej całego globu.
Ich inicjatywa na odbywającym się w Dubaju szczycie klimatycznym COP28 spotkała się z poparciem takich państw jak Polska, Bułgaria, Kanada, Czechy, Finlandia, Ghana, Węgry, Japonia, Korea Południowa, Mołdawia, Mongolia, Maroko, Holandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania.
Zgodnie z ich wspólnym oświadczeniem, państwa te opowiadają się za potrojeniem globalnej produkcji energii atomowej do roku 2050. Krok ma ten znacząco przyczynić się do zrealizowania celu, którym jest osiągnięcie stanu neutralności klimatycznej.
Jednocześnie sygnatariusze deklaracji zobowiązali się do znacznego zwiększenia własnych inwestycji w energię nuklearną oraz zaapelowali do Banku Światowego i innych międzynarodowych instytucji finansowych o uruchomienie programów, które pomogą w pozyskaniu środków na ten cel.
Aktualnie 31 państwa świata posiada możliwość do wytwarzania łącznie 370 gigawatów energii atomowej.