fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry byli głównymi orędownikami podpisania deklaracji, w której uznano konieczność rozbudowy potencjału atomowego jako kluczowego elementu dla transformacji energetycznej całego globu. 

Ich inicjatywa na odbywającym się w Dubaju szczycie klimatycznym COP28 spotkała się z poparciem takich państw jak Polska, Bułgaria, Kanada, Czechy, Finlandia, Ghana, Węgry, Japonia, Korea Południowa, Mołdawia, Mongolia, Maroko, Holandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania. 

Zgodnie z ich wspólnym oświadczeniem, państwa te opowiadają się za potrojeniem globalnej produkcji energii atomowej do roku 2050. Krok ma ten znacząco przyczynić się do zrealizowania celu, którym jest osiągnięcie stanu neutralności klimatycznej. 

Jednocześnie sygnatariusze deklaracji zobowiązali się do znacznego zwiększenia własnych inwestycji w energię nuklearną oraz zaapelowali do Banku Światowego i innych międzynarodowych instytucji finansowych o uruchomienie programów, które pomogą w pozyskaniu środków na ten cel. 

Aktualnie 31 państwa świata posiada możliwość do wytwarzania łącznie 370 gigawatów energii atomowej. 

energy.gov, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA