fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska zajmie miejsce w ważnym gospodarczym organie ONZ

Polska zajmie miejsce w ważnym gospodarczym organie ONZ

Członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrali Polskę do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ na kadencję, która będzie trwała w latach 2024-2026.

Kandydaturę Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) poparło 177 z 193 państw należących do organizacji. Oznacza to, że przedstawiciel rządu w Warszawie będzie w niej zasiadał przez trzy lata, począwszy od następnego roku.

Polska w organach ONZ

W ostatnich latach Polska zasiadała w innych istotnych organach ONZ, jak Rada Bezpieczeństwa (w latach 2018-2019) i Rada Praw Człowieka (2020-2022). W ECOSOC nasz kraj był w przeszłości reprezentowany w latach 1948-1953 i 2008-2010.

Nasze członkostwo w tym najważniejszym organie ONZ zajmującym się sprawami rozwoju gospodarczego stanowić będzie kontynuację intensywnego zaangażowania w prace ONZ i przyczyni się do dalszego umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej

– podsumował wybór Polski Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Warszawy przy tej organizacji. Dyplomata podkreślił, że „Solidarny rozwój” będzie myślą przewodnią i hasłem, któremu polskie władze będą chciały podporządkować swoje uczestnictwo w Radzie.

Czym jest ECOSOC?

Rada Gospodarcza i Społeczna jest jednym z sześciu głównych organów ONZ. Stanowi forum do dyskusji na temat globalnych wyzwań gospodarczych i społecznych oraz koordynuje działania państw należących do organizacji, których celem jest znalezienie rozwiązań dla problemów mieszczących się w ramach tych dziedzin. Zasiadają w niej przedstawiciele 54 państw, którzy są rotacyjnie wybierani na trzyletnie kadencje.

gov.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA