fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatPolska zajmie miejsce w ważnym gospodarczym organie ONZ

Polska zajmie miejsce w ważnym gospodarczym organie ONZ

Członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrali Polskę do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ na kadencję, która będzie trwała w latach 2024-2026.

Kandydaturę Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) poparło 177 z 193 państw należących do organizacji. Oznacza to, że przedstawiciel rządu w Warszawie będzie w niej zasiadał przez trzy lata, począwszy od następnego roku.

Polska w organach ONZ

W ostatnich latach Polska zasiadała w innych istotnych organach ONZ, jak Rada Bezpieczeństwa (w latach 2018-2019) i Rada Praw Człowieka (2020-2022). W ECOSOC nasz kraj był w przeszłości reprezentowany w latach 1948-1953 i 2008-2010.

Nasze członkostwo w tym najważniejszym organie ONZ zajmującym się sprawami rozwoju gospodarczego stanowić będzie kontynuację intensywnego zaangażowania w prace ONZ i przyczyni się do dalszego umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej

– podsumował wybór Polski Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Warszawy przy tej organizacji. Dyplomata podkreślił, że „Solidarny rozwój” będzie myślą przewodnią i hasłem, któremu polskie władze będą chciały podporządkować swoje uczestnictwo w Radzie.

Czym jest ECOSOC?

Rada Gospodarcza i Społeczna jest jednym z sześciu głównych organów ONZ. Stanowi forum do dyskusji na temat globalnych wyzwań gospodarczych i społecznych oraz koordynuje działania państw należących do organizacji, których celem jest znalezienie rozwiązań dla problemów mieszczących się w ramach tych dziedzin. Zasiadają w niej przedstawiciele 54 państw, którzy są rotacyjnie wybierani na trzyletnie kadencje.

gov.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA