fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajPolska zalewana nowymi przepisami

Polska zalewana nowymi przepisami

W pierwszej połowie 2023 roku w Polsce przyjęto o 35 proc. więcej przepisów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najnowszy „Barometr Prawa” przygotowany dla Grant Thornton wykazał, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy 2023 r. w Polsce przyjęto aż 19,6 tys. stron aktów prawnych najwyższego rzędu. Jeśli tempo nie ulegnie zmianie, to być może pobity zostanie niechlubny rekord z 2016 r.

Od początku stycznia do końca czerwca 2023 r. przyjęto w Polsce aż 805 ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych (niemal 20 tys. stron maszynopisu). To o 35 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2022 r. i aż o 134 proc. więcej niż w podobnym okresie 2021 r. W tym tempie do końca roku Polska może przyjąć aż 42,9 tys. stron przepisów, czyli o 7,6 tys. więcej niż w rekordowym 2016 r. i prawie tyle samo, ile przyjęto przez całe lata 90. XX wieku.

Dane za pierwsze półrocze 2023 roku potwierdzają, że widoczna w latach 2017-2021 względna stabilizacja systemu prawnego była jedynie krótkim etapem w polskiej legislacji. Jeśli to tempo z ostatnich miesięcy zostanie utrzymane w drugim półroczu, to znacząco przebijemy nawet poziom z 2016 roku. Jeszcze dwa-trzy lata temu wydawało się, że powrót do tych poziomów nam prędko nie grozi

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton.

Analitycy Grant Thornton wyliczyli też, ile czasu zajęłoby przeczytanie wszystkich opublikowanych w pierwszym półroczu tego roku aktów prawnych najwyższego rzędu. Otóż przyjmując, że na przeczytanie jednej strony potrzeba średnio 2 minut, to każdego dnia roboczego taki śmiałek miałby do przeczytania 157 stron dokumentów.

Źródło: Grant Thornton

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA