fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska zalewana nowymi przepisami

Polska zalewana nowymi przepisami

W pierwszej połowie 2023 roku w Polsce przyjęto o 35 proc. więcej przepisów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najnowszy „Barometr Prawa” przygotowany dla Grant Thornton wykazał, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy 2023 r. w Polsce przyjęto aż 19,6 tys. stron aktów prawnych najwyższego rzędu. Jeśli tempo nie ulegnie zmianie, to być może pobity zostanie niechlubny rekord z 2016 r.

Od początku stycznia do końca czerwca 2023 r. przyjęto w Polsce aż 805 ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych (niemal 20 tys. stron maszynopisu). To o 35 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2022 r. i aż o 134 proc. więcej niż w podobnym okresie 2021 r. W tym tempie do końca roku Polska może przyjąć aż 42,9 tys. stron przepisów, czyli o 7,6 tys. więcej niż w rekordowym 2016 r. i prawie tyle samo, ile przyjęto przez całe lata 90. XX wieku.

Dane za pierwsze półrocze 2023 roku potwierdzają, że widoczna w latach 2017-2021 względna stabilizacja systemu prawnego była jedynie krótkim etapem w polskiej legislacji. Jeśli to tempo z ostatnich miesięcy zostanie utrzymane w drugim półroczu, to znacząco przebijemy nawet poziom z 2016 roku. Jeszcze dwa-trzy lata temu wydawało się, że powrót do tych poziomów nam prędko nie grozi

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton.

Analitycy Grant Thornton wyliczyli też, ile czasu zajęłoby przeczytanie wszystkich opublikowanych w pierwszym półroczu tego roku aktów prawnych najwyższego rzędu. Otóż przyjmując, że na przeczytanie jednej strony potrzeba średnio 2 minut, to każdego dnia roboczego taki śmiałek miałby do przeczytania 157 stron dokumentów.

Źródło: Grant Thornton

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA