fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska zbrojeniówka rośnie w siłę

Polska zbrojeniówka rośnie w siłę

Polska Grupa Zbrojeniowa od ponad trzech lat zwiększa moce produkcyjne i należy do europejskiej czołówki producentów.

– Polska Grupa Zbrojeniowa nie tylko ma szansę stać się liderem na europejskim rynku amunicyjnym, ale już nim jest – stwierdził prezes PGZ Sebastian Chwałek. Przypomniał również o przełomowej umowie zawartej przez grupę w czerwcu 2023 roku.

Konkretnie chodzi o umowę ramową z Ministerstwem Obrony Narodowej na produkcję miliona zestawów pocisków artyleryjskich. Według Sebastiana Chwałka jest to przełomowa umowa, która świadczy o zmianie podejścia do zamówień amunicji po stronie zamawiającego.

Daje gwarancję, że ponoszone przez nas wydatki i realizowane inwestycje mają uzasadnienie. Aktualnie kończymy negocjować pierwszą z serii umów wykonawczych. Dzięki niej deklaracje zapisane w umowie ramowej nabierają realnego kształtu

– powiedział prezes PGZ.

Inwestycje zbrojeniówki rosną

Sebastian Chwałek wyjaśnił, że rozwój inwestycji na zbrojenia jest związany ze skokowym rozwojem polskiej armii, sytuacją geopolityczną w naszym regionie i zwiększonym zainteresowaniem światowych klientów ofertą produktową PGZ. Efektem tego jest rozwój praktycznie każdej z około 50 spółek wchodzących w skład PGZ, co jest widoczne w systematycznym wzroście przychodów i rosnących nakładach inwestycyjnych.

W czerwcu 2023 roku Konsorcjum PGZ-AMUNICJA i Agencja Uzbrojenia podpisały wieloletnią umowę ramową na dostawy amunicji na potrzeby Wojska Polskiego. Dotyczy ona amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, ale też różnego typu amunicji kalibru 120 mm. Perspektywa czasowa trwania umowy to 2029 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA