– Polska Grupa Zbrojeniowa nie tylko ma szansę stać się liderem na europejskim rynku amunicyjnym, ale już nim jest – stwierdził prezes PGZ Sebastian Chwałek. Przypomniał również o przełomowej umowie zawartej przez grupę w czerwcu 2023 roku.
Konkretnie chodzi o umowę ramową z Ministerstwem Obrony Narodowej na produkcję miliona zestawów pocisków artyleryjskich. Według Sebastiana Chwałka jest to przełomowa umowa, która świadczy o zmianie podejścia do zamówień amunicji po stronie zamawiającego.
Daje gwarancję, że ponoszone przez nas wydatki i realizowane inwestycje mają uzasadnienie. Aktualnie kończymy negocjować pierwszą z serii umów wykonawczych. Dzięki niej deklaracje zapisane w umowie ramowej nabierają realnego kształtu
– powiedział prezes PGZ.
Inwestycje zbrojeniówki rosną
Sebastian Chwałek wyjaśnił, że rozwój inwestycji na zbrojenia jest związany ze skokowym rozwojem polskiej armii, sytuacją geopolityczną w naszym regionie i zwiększonym zainteresowaniem światowych klientów ofertą produktową PGZ. Efektem tego jest rozwój praktycznie każdej z około 50 spółek wchodzących w skład PGZ, co jest widoczne w systematycznym wzroście przychodów i rosnących nakładach inwestycyjnych.
W czerwcu 2023 roku Konsorcjum PGZ-AMUNICJA i Agencja Uzbrojenia podpisały wieloletnią umowę ramową na dostawy amunicji na potrzeby Wojska Polskiego. Dotyczy ona amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, ale też różnego typu amunicji kalibru 120 mm. Perspektywa czasowa trwania umowy to 2029 roku.
Źródło: PAP