fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPolska zbrojeniówka rośnie w siłę

Polska zbrojeniówka rośnie w siłę

Polska Grupa Zbrojeniowa od ponad trzech lat zwiększa moce produkcyjne i należy do europejskiej czołówki producentów.

– Polska Grupa Zbrojeniowa nie tylko ma szansę stać się liderem na europejskim rynku amunicyjnym, ale już nim jest – stwierdził prezes PGZ Sebastian Chwałek. Przypomniał również o przełomowej umowie zawartej przez grupę w czerwcu 2023 roku.

Konkretnie chodzi o umowę ramową z Ministerstwem Obrony Narodowej na produkcję miliona zestawów pocisków artyleryjskich. Według Sebastiana Chwałka jest to przełomowa umowa, która świadczy o zmianie podejścia do zamówień amunicji po stronie zamawiającego.

Daje gwarancję, że ponoszone przez nas wydatki i realizowane inwestycje mają uzasadnienie. Aktualnie kończymy negocjować pierwszą z serii umów wykonawczych. Dzięki niej deklaracje zapisane w umowie ramowej nabierają realnego kształtu

– powiedział prezes PGZ.

Inwestycje zbrojeniówki rosną

Sebastian Chwałek wyjaśnił, że rozwój inwestycji na zbrojenia jest związany ze skokowym rozwojem polskiej armii, sytuacją geopolityczną w naszym regionie i zwiększonym zainteresowaniem światowych klientów ofertą produktową PGZ. Efektem tego jest rozwój praktycznie każdej z około 50 spółek wchodzących w skład PGZ, co jest widoczne w systematycznym wzroście przychodów i rosnących nakładach inwestycyjnych.

W czerwcu 2023 roku Konsorcjum PGZ-AMUNICJA i Agencja Uzbrojenia podpisały wieloletnią umowę ramową na dostawy amunicji na potrzeby Wojska Polskiego. Dotyczy ona amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, ale też różnego typu amunicji kalibru 120 mm. Perspektywa czasowa trwania umowy to 2029 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA