Polski rząd podjął decyzję o zerwaniu umowy gazowej z Rosją – powiedział minister Piotr Naimski na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Uchwała w tej sprawie została podjęta 13 maja i zerwała ona polsko-rosyjskie porozumienie jamalskie z 1993 r. Oznacza to, że Warszawa po niemal 30 latach całkowicie i ostatecznie zrezygnowała z dostaw gazu z Rosji.

Informacje przekazane przez ministra Naimskiego potwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Piotr Naimski zaznaczył jednak, że sam gazociąg jamalski nadal będzie istniał, jego właścicielem jest spółka Europolgaz, a operatorem na polskim odcinku Gaz-system. Firma będzie wykorzystywała gazociąg jamalski podobnie jak inne gazociągi, np. do przesyłania gazu z Niemiec do Polski.

Decyzję rządu skomentowali eksperci, a wśród nich Jakub Wiech z portalu Energetyka24. Analityk na łamach „Faktu” powiedział, że gazu w Polsce raczej nie zabraknie, ale będzie droższy. I nie mówimy tutaj tylko o podwyżkach rachunków za gaz dla gospodarstw domowych, ale też o wyższych cenach w sklepach, bo z gazu mocno korzysta np. sektor nawozowy, który jest silnie związany z branżą rolniczą i spożywczą.

Poprzedni artykułGlapiński zdradził plany RPP na najbliższe miesiące
Następny artykułStartupy pozytywnego wpływu, czyli jak wartości napędzają rozwój polskich technologii