fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPolska zerwała umowę z Rosją. Po 30 latach koniec dostaw gazu z...

Polska zerwała umowę z Rosją. Po 30 latach koniec dostaw gazu z tego państwa!

Polski rząd podjął decyzję o zerwaniu umowy gazowej z Rosją – powiedział minister Piotr Naimski na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Uchwała w tej sprawie została podjęta 13 maja i zerwała ona polsko-rosyjskie porozumienie jamalskie z 1993 r. Oznacza to, że Warszawa po niemal 30 latach całkowicie i ostatecznie zrezygnowała z dostaw gazu z Rosji.

Informacje przekazane przez ministra Naimskiego potwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Piotr Naimski zaznaczył jednak, że sam gazociąg jamalski nadal będzie istniał, jego właścicielem jest spółka Europolgaz, a operatorem na polskim odcinku Gaz-system. Firma będzie wykorzystywała gazociąg jamalski podobnie jak inne gazociągi, np. do przesyłania gazu z Niemiec do Polski.

Decyzję rządu skomentowali eksperci, a wśród nich Jakub Wiech z portalu Energetyka24. Analityk na łamach „Faktu” powiedział, że gazu w Polsce raczej nie zabraknie, ale będzie droższy. I nie mówimy tutaj tylko o podwyżkach rachunków za gaz dla gospodarstw domowych, ale też o wyższych cenach w sklepach, bo z gazu mocno korzysta np. sektor nawozowy, który jest silnie związany z branżą rolniczą i spożywczą.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polacy potrafią rozmawiać o podwyżce?

Choć nie wszyscy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia, to wielu z nich nigdy nie rozmawiało z szefem o podwyżce.
2 MIN CZYTANIA

Estoński CIT coraz bardziej popularny

W związku z rosnącą popularnością tzw. estońskiego CIT Ministerstwo Finansów chce rozwijać tę formę opodatkowania.
2 MIN CZYTANIA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA